Czepiaj się słówek
Podczas długich wysiłków musisz dbać o nawodnienie, uzupełnienie elektrolitów i energii. Temu służą izotoniki, które mają taką osmolalność (ilość cząsteczek w płynie), że są szybko wchłaniane przez organizm.
Napoje energetyczne z kolei zawierają dużo więcej węglowodanów, bo nie zaspokajają pragnienia, tylko są zastrzykiem energii (np. zamiast żelu energetycznego). Inna grupa to napoje energetyzujące (zawierające m.in. kofeinę) – działają jak kawa (pobudzają i poprawiają koncentrację).
Groźne dodatki
W butelce popularnego izotonika można znaleźć groźne dla zdrowia barwniki (błękit brylantowy, czerwień koszenilową czy żółcień chinolinową), drażniące substancje konserwujące (jak benzoesan sodu, sorbinian potasu) i sztuczne słodziki: aspartam i acesulfam K (które mogą działać przeczyszczająco i wywoływać bóle głowy). Czytaj etykiety i wybieraj te bez zbędnej chemii (np. Isostar orange).
Dla wrażliwych
Od izotoników boli Cię brzuch? Wybieraj napoje z mieszanką glukozy i maltodekstryny (najszybciej opuszczają układ pokarmowy). Bóle brzucha wzmagają się, jeżeli w napoju ilość fruktozy lub amylozy przekracza 6%, a znaczne ilości galaktozy mogą powodować wzdęcia i biegunkę. Gdy gotowe izotoniki się nie sprawdzą, stwórz własny, lekki napój. Wymieszaj litr wody, szczyptę soli, 50 g glukozy (ze spożywczaka lub apteki) i sok z cytrusa.
Nektar dla aktywnych
Woda kokosowa to naturalny izotonik (ma skład zbliżony do osocza). Płyn z wnętrza kokosa uratował niejednego rozbitka na bezludnej wyspie, więc ocali i Ciebie podczas intensywnego wysiłku.
Sięgaj po te, które mają w składzie min. 99% wody kokosowej (np. Dr Antonio Martins). Nie każda woda mieści się w parametrach izotoniczności (80-350 kcal/l i 460-1150 mg/l sodu). Wtedy dodaj do niej szczyptę soli.
Przygotowaliśmy dla Ciebie także garść informacji dotyczących suplementów diety. Zobacz, czym jest ZMA i odżywki na rzeźbę.
WH 07-08/2015