Dieta 8/16. Na czym polega intermittent fasting?

Opuszczanie śniadań, jedzenie dużych posiłków, albo robienie długich przerw między nimi, jedzenie na noc - to w powszechnej świadomości główne błędy utrudniające odchudzanie. Tymczasem każdy z nich jest dopuszczony przez dietę zwaną postem przerywanym. 

dieta, post przeywany fot.shutterstock.com

W internecie można znaleźć sporo opinii ludzi zachwyconych tym sposobem jedzenia, deklarujących, że pozwolił im schudnąć. W listopadowym numerze Women's Health sprawdzamy, czy IF (post przerywany) to dobra opcja na odchudzanie.

REKLAMA

Intermittent fasting - na czym polega?

Określenie post przerywany jest tłumaczeniem angielskiej nazwy intermittent fasting (stąd skrót IF). Można też spotkać się z określeniem ADF (alternate day feeding), pochodzącym od jednej z odmian tej diety, polegającej na tym, że jednego dnia je się do woli, a drugiego wcale.

Rodzajów postów przerywanego jest więcej - do najpopularniejszych, bo chyba najwygodniejszych na co dzień, należy opcja 8/16, oznaczająca, że zwyczajową porcję żywności zjadamy w ciągu 8 godzin, a przez pozostałą część doby powstrzymujemy się od jedzenia.

Post przerywany w różnych odsłonach 

Często spotyka się też dietę 5:2, w ramach której przez dowolnie wybrane 5 dni w tygodniu je się normalnie, a przez dwa pości (zjadając najwyżej 500 kcal). Niezależnie od rodzaju, główne założenie jest to samo - okresy, w których możemy jeść przeplatają się z okresami poszczenia znacznie dłuższymi niż 2-3 godziny, które tak często wspominane są jako idealna przerwa między posiłkami.

Post przerywany a kwestia metabolizmu

Po co mamy jeść tak często? Tłumaczy się nam, że aby przyspieszyć metabolizm. Problem w tym, że znaczenie ma ilość jedzenia, a nie to, na ile porcji je dzielimy. Ten argument według nas więc odpada.

Drugim jest to, że długie przerwy bez posiłków mają przemianę materii spowalniać. Wszystko w porządku, ale pamiętajmy, że nasz metabolizm kształtował się w warunkach, kiedy dostęp do jedzenia był bardzo trudny i nasi przodkowie przeważnie głodowali. Jest to więc ewolucyjnie stan dla człowieka o wiele bardziej naturalny niż zajadanie co 2-3 godziny.

Poszczenie, owszem, w końcu zwolni metabolizm, ale stanie się to w drugiej, trzeciej dobie, a nie godzinie, bez jedzenia. Koncepcja postu przerywanego wydaje się więc dość dobrze odpowiadać zasadom, do których przyzwyczajony jest nasz organizm.

Post przerwany - obala mit śniadania 

Do żelaznych elementów planu na szczupłą sylwetkę mają też należeć obowiązkowe śniadania oraz zakaz jedzenia na noc. A dieta 8/16 w wariancie, w którym jeść zaczyna się po południu, proponuje przecież coś dokładnie odwrotnego. To jak, da się robić wszystko na opak i mimo to (a może dzięki temu?) chudnąć? Zwłaszcza jedząc bez żadnych ograniczeń, co często podkreślają zwolennicy intermittent fasting?

My też byłyśmy ciekawe. Dlatego przejrzałyśmy wyniki badań, przepytałyśmy eksperta i już wiemy. Jeśli zajrzysz do listopadowego Women's Health, Ty też wkrótce będziesz wiedzieć :) 

Zobacz również:
Trzymaj formę również zimą. Snowboard i narty to nie jedyne sporty, które możesz uprawiać, kiedy za oknem pada śnieg. Nie musisz organizować dużej wyprawy na stok, żeby aktywnie spędzić trochę czasu ze znajomymi i rodziną. Znajdź lodowisko w okolicy i razem ślizgajcie na zdrowie. Oto lista powodów, dla których warto jeździć na łyżwach.
ZOBACZ WIĘCEJ
REKLAMA