[ X ]

Drogi Użytkowniku,

W związku z tym, że począwszy od dnia 25.05.2018 r. na terenie Polski obowiązują nowe przepisy regulujące kwestie ochrony Państwa danych osobowych, Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), (dalej zwane RODO), Motor-Presse Polska sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu (53-238) przy ul. Ostrowskiego 7, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia – Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS: 0000151026, NIP: 8990026326, REGON: 930327847 o kapitale zakładowym w wysokości 2.860.000,00 złotych zachęcamy do zapoznania się ze zaktualizowaną treścią "Polityki prywatności" naszych Serwisów. Znajdują się w niej szczegółowe informacje na temat zasad przetwarzania danych osobowych na naszych stronach internetowych.

Kontynuując korzystanie z naszej strony internetowej (również poprzez zamknięcie tego komunikatu) z wykorzystaniem domyślnych ustawień przeglądarki internetowej w zakresie prywatności, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez Motor-Presse Polska Sp. z o. o oraz naszych Zaufanych Partnerów do celów marketingowych, w szczególności na potrzeby wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres zmieniając ustawienia plików cookies w przeglądarce.

Kontynuuj przeglądanie

REKLAMA
REKLAMA
PODZIEL SIĘOCEŃ
3.6

Ile kalorii ma ziemniak

Ziemniaki nie zasługują na swoją niepochlebną opinię. Nie tylko nie tuczą, ale wręcz przeciwnie – dzięki wysokiej zawartości błonnika, pomagają zachować zgrabną sylwetkę. Zobacz, ile kalorii ma ziemniak i w jaki sposób może wspomóc Twoje zdrowie.

ziemniaki fot. shutterstock.com

Początkowo ziemniak nie miał dobrej reputacji. Podejrzewano, że jest niebezpieczny dla zdrowia i traktowano go jako roślinę ozdobną. Jego walory smakowe Europejczycy docenili dopiero w XVIII wieku, a do XIX stulecia warzywo na dobre zadomowiło się już we wszystkich europejskich kuchniach. Dziś dieta przeciętnego człowieka zawiera około 33 kilogramów ziemniaków rocznie. Warzywo jest czwartą pod względem produkcji rośliną uprawną, tuż po pszenicy, ryżu i kukurydzy.

Nie brakuje jednak przeciwników ziemniaków. W powszechnej opinii utarło się bowiem, że mają one mało wartości odżywczych i są tuczące. W rzeczywistości jest zupełnie odwrotnie. Kartofle są prawdziwą kopalnią zdrowych składników. Zawierają dużo witaminy C, która wspomaga odporność, wpływa na ładny wygląd cery i wymiata z organizmu wolne rodniki. Są także bogatym źródłem beta-karotenu, zapobiegającego przebarwieniom słonecznym i działającego antynowotworowo.

REKLAMA

Obecny w ziemniakach potas obniża ciśnienie krwi, a duża ilość błonnika wspomaga trawienie, likwiduje zaparcia i pomaga zachować zgrabną sylwetkę. Surowy sok z ziemniaków stosowany jest w chorobach żołądka i dwunastnicy. Polecany jest też w walce z nadkwasotą i eliminuje zgagę. Ziemniak znalazł zastosowanie również w kosmetyce. Papka z ugotowanych kartofli w połączeniu ze słodkim lub kwaśnym mlekiem stanowi odżywczą maseczkę dla skóry dłoni i stóp. Łagodzi skutki nadmiernej opalenizny i poparzeń.

Ile kalorii ma ziemniak?

  • 100 g = 77 kcal
  • średni ziemniak ma 75 g = 58 kcal
  • obrany i ugotowany ziemniak (85 g) = 65 kcal
  • porcja smażonych frytek (100g) = 331 kcal
  • kopytko (20 g) = 25 kcal
  • pyza ziemniaczana z mięsem (55 g) = 88 kcal
  • placek ziemniaczany (50 g) = 83 kcal
  • garść chipsów (15 g) = 80 kcal

Komentarze

 (2)
ZOBACZ KOMENTARZE
REKLAMA
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij