Ile kalorii ma truskawka?

Pod względem zawartości związków fenolowych oraz przeciwutleniaczy truskawka jest w ścisłej czołówce najlepszych owoców. A jak wygląda sprawa jej kaloryczności? Sprawdzamy, ile kalorii ma królowa lata.

truskawki, owoce fot. shutterstock.com
Truskawkowy zawrót głowy.

Truskawka jest nie tylko nieprzyzwoicie pyszna, ale i piekielnie zdrowa. Ma jeden z najwyższych wśród owoców wynik w skali ANDI, określającej gęstość odżywczą produktów spożywczych.

Wystarczy 10 sztuk tego owocu, aby zaspokoić dzienne zapotrzebowanie na wiele soli mineralnych i witamin. Truskawki mają więcej witaminy C niż cytryny i pomarańcze, a ponadto sporo potasu, mnóstwo witamin B1 i B2, makro- i mikroelementów, kwasu foliowego i błonnika. Nie żałuj więc sobie truskawek – dla zdrowia i urody!

Czas na więcej konkretów.

Z jednej strony wiadomo, że owoce warto jeść. Z drugiej jednak, jeśli zależy Ci na utracie zbędnych kilogramów, nie powinnaś objadać się nimi na potęgę, bo – chociaż zdrowe – są często bardzo kaloryczne. Ale nie truskawki.

Ile kalorii mają truskawki?

100 g = 28 kcal

W porównaniu z innymi owocami to naprawdę niewiele. Np. 100-gramowy banan ma ok. 95 kcal, a mango – 60 kcal. Poza tym dzięki wysokiej dawce błonnika truskawki pomagają utrzymać przemianę materii na wysokich obrotach. Jakby tego wszystkiego było mało te czerwone królowe lata regulują pracę nerek, dzięki czemu Twój organizm szybko i sprawnie się oczyszcza.

Truskawki są zdrowe i niskokaloryczne, ale pod jednym warunkiem: zapomnij o bitej śmietanie! Najzdrowsze i najmniej kaloryczne będą takie, które zjesz bez żadnych dodatków. Truskawki możesz jednak wykorzystać do zdrowych deserów i przetworów, ale wspaniale komponują się także w sałatkach (np. z rukolą).

REKLAMA