[ X ]

Kontynuując korzystanie z naszej strony internetowej (również poprzez zamknięcie tego komunikatu), wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych na zasadach wskazanych w "Polityce prywatności"

Kontynuuj przeglądanie

REKLAMA

Ile kalorii ma pomidor

Trudno wyobrazić sobie kuchnię polską bez zupy pomidorowej czy włoską bez pizzy z dodatkiem sosu pomidorowego. Chociaż początkowo nie miał dobrej reputacji, dziś pomidor jest najpopularniejszym warzywem na świecie. Zobacz, ile ma kalorii i dlaczego powinien na stałe zagościć w Twoim jadłospisie.

pomidory fot. shutterstock.com

Historia pomidora

Początkowo pomidory nie cieszyły się popularnością. Chociaż Krzysztof Kolumb przywiózł je do Europy już pod koniec XV wieku, przez długi czas sądzono, że są trujące i uprawiano je jedynie w celach dekoracyjnych. Przełomu dokonali Włosi, którzy jako pierwsi na Starym Kontynencie docenili walory smakowe warzywa. Aprobatę reszty Europejczyków pomidory zyskały jednak dopiero w XIX wieku, gdy za Oceanem rozpoczęto przemysłową produkcję przetworów pomidorowych.

Pomidory: wartości zdrowotne

Dziś pomidory są najczęściej jedzonym warzywem na świecie. Szczególnie warto sięgać po nie latem, bo mają wówczas najwięcej smaku, wartości odżywczych oraz witamin. Zawierają wzmacniającą odporność witaminę C i obniżające poziom cholesterolu pektyny. Mają także dużo potasu, który pozytywnie wpływa na pamięć i koncentrację. 

ZOBACZ TEŻ: 10 przepisów na dania z pomidorem w roli głównej

Zawarty w pomidorach likopen dba o kondycję cery, chroni przed nowotworami i zmniejsza ryzyko chorób serca. Co ciekawe, pomidory poddane obróbce termicznej mają go więcej niż te świeże. Aby uzyskać maksymalnie dużo dobrze przyswajalnego likopenu, warto zatem włączyć do swojej diety również sok i przecier pomidorowy własnej produkcji. Dodając do gotowanych pomidorów nieco tłuszczu (np. oliwy z oliwek), ułatwisz wchłanianie tego przeciwutleniacza. 

Jeśli nie chcesz narazić pomidorów na przedwczesne mięknięcie, uszkodzenie skórki, brązowienie nasion i zmniejszyć ich podatność na pleśnienie, przechowuj je w temperaturze powyżej 7°C.

Ile kalorii ma pomidor?

  • 100 g = 18 kcal
  • jeden średni pomidor ma 170 g = 29 kcal
  • plaster ruszonego pomidora (20 g) = 43 kcal
  • szklanka soku pomidorowego (230 g) = 32 kcal
  • łyżka ketchupu (15 g) = 15 kcal
  • łyżka koncentratu pomidorowego (25 g) = 23 kcal

ZOBACZ TEŻ: Ile kalorii ma ziemniak

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ

REKLAMA

REKLAMA
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij