Ile kalorii ma piwo

Regularnie ćwiczysz i starasz się jeść zgodnie z zasadami zdrowej diety, ale liczba kilogramów jakoś się nie zmniejsza. Jeśli liczysz dzienne spożycie kalorii, nie zapominaj o alkoholu. Okazuje się, że napoje wyskokowe to spora dawka kalorii, nie wspominając już o słonych i tłustych przekąskach, które często im towarzyszą. Ile kalorii ma piwo, którym świętujesz zakończenie aktywnego tygodnia? Sprawdź.

| Data aktualizacji: 2020-06-17
piwo, alkohol Shutterstock
fot. shutterstock.com

Ile kalorii ma piwo?

Piwo kcal:

 • 100 ml = 49 kcal
 • Jedno duże piwo 500 ml = 245 kcal

Jakie piwo jest najbardziej kaloryczne?

Jak widzisz, kaloryczność piwa jest dosyć wysoka. Poniżej dowiesz się, które piwo ma najwięcej kalorii:

 • Piwo Somersby (400 ml) = ok. 200 kcal
 • Piwo Desperados (580 ml) = 325 kcal
 • Piwo Desperados (400 ml) = 224 kcal
 • Jedno ciemne piwo (500 ml) = 210 kcal
 • Piwo Guiness = 220 kcal
 • Piwo Redds (330 ml) = 178 kcal
 • Piwo Redds (500 ml) = 270 kcal
 • Piwo Radler (500 ml) = 125 kcal
 • Piwo Karmi Classic (400 ml) =200 kcal
 • Syrop malinowy (10 gram) = 22 kcal

Patrząc na powyższe informacje, od razu zauważysz, że ciemne piwo wcale jest bardziej kaloryczne niż jasne. Okazuje się, że zawartość kalorii w piwie nie jest zależna od koloru, ale od ilości czystego alkoholu w nich zawartego. Czyli im mocniejsze piwo, tym bardziej kaloryczne. Zazwyczaj jednak ciemne piwa są rzeczywiście mocniejsze lub dosładzane, dlatego wybierając trunek, kieruj się informacjami, które znajdziesz na etykiecie.

Kolejny wniosek: zrezygnuj z soku do piwa. Po pierwsze to zazwyczaj sama chemia. Bardzo kaloryczna chemia - dodajmy. Poza tym nie warto psuć sobie smaku.

Ostatni wniosek jest oczywisty, ale powiedzmy o tym dla porządku: piwo jest kaloryczne. Jeśli już decydujesz się na złocisty trunek, nie zapomnij doliczyć go do bilansu kalorycznego. I nie łącz go z przekąskami. Gdy jesteś na diecie musisz wybierać: albo pijesz piwko, albo chrupiesz paluszki.

ZOBACZ TEŻ: Jak uniknąć kaca?

Piwo bezalkoholowe kcal

Zastanawiasz się, ile kcal ma piwo bezalkoholowe

Mamy dla Ciebie dobrą wiadomość: niewiele.

 • Piwo bezalkoholowe 100 ml = ok. 20 kcal

W przeciwieństwie do piw zwykłych, piwa bezalkoholowe są niskokaloryczne. Obecnie większość znanych browarów posiada je w swojej ofercie, dzięki czemu wybór na półkach jest całkiem spory. Od zwykłych lagerów (np. Heineken 0,0%) po bardziej wyszukane pozycje (np. Żywiec IPA 0,0%). Każdy bez problemu znajdzie coś dla siebie.

Piwo po treningu

Jak wynika z badań, piwo wypite po treningu z powodzeniem zastępuje izotonik. Bardzo szybko przedostaje się do krwiobiegu i w krótkim czasie zaopatruje nas w niezbędną wodę. Uzupełnia też utracone wraz z potem wapno i magnez, czyli te pierwiastki, które wspomagają funkcjonowanie mięśni. Piwo zawiera także wszystkie witaminy grupy B tak potrzebne sportowcom. 

Oczywiście alkohol – jak wszystko, co dobre na tym świecie – pity w nadmiarze szkodzi. Jeśli jednak zachowamy zdrowy rozsądek, a jedno piwko nie zamieni się w 2, 2 w 3, 3 w… itd. – może okazać się, że złocisty trunek to nie tylko przyjemność, ale i zdrowotne właściwości.

Piwo - ile piją Polacy?

„Małe piwko, małe piwko z korzeniami zastąpi łzy. Małe piwko, małe piwko z korzeniami, przebaczysz mi” – śpiewał w 1973 r. Zbigniew Maklakiewicz w kultowym już filmie „Przyjęcie na dziesięć osób plus trzy”. Prawie pół wieku później okazuje się, że wciąż kochamy piwo. Przeciętny Polak wypija go średnio aż 100 litrów rocznie.

Takie ilości złotego trunku zapewniają nam 5. pozycję wśród piwoszy w całej Europie. Przebijają nas jedynie Czesi (143 litry na głowę), Niemcy (110 litrów), Austriacy (108 litrów) i Estończycy (104 litry). Statystyki nie pokazują, ile z tych litrów wypijamy my, przedstawicielki płci pięknej, ale ponieważ wszystkie badania jasno pokazują, że kobiety w Polsce za kołnierz nie wylewają, możemy zakładać, że w tej konkurencji idziemy z panami łeb w łeb.

ZOBACZ TEŻ: 7 sygnałów, że możesz mieć problem z alkoholem

Zobacz również:
REKLAMA