[ X ]

Drogi Użytkowniku,

W związku z tym, że począwszy od dnia 25.05.2018 r. na terenie Polski obowiązują nowe przepisy regulujące kwestie ochrony Państwa danych osobowych, Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), (dalej zwane RODO), Motor-Presse Polska sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu (53-238) przy ul. Ostrowskiego 7, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia – Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS: 0000151026, NIP: 8990026326, REGON: 930327847 o kapitale zakładowym w wysokości 2.860.000,00 złotych zachęcamy do zapoznania się ze zaktualizowaną treścią "Polityki prywatności" naszych Serwisów. Znajdują się w niej szczegółowe informacje na temat zasad przetwarzania danych osobowych na naszych stronach internetowych.

Kontynuując korzystanie z naszej strony internetowej (również poprzez zamknięcie tego komunikatu) z wykorzystaniem domyślnych ustawień przeglądarki internetowej w zakresie prywatności, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez Motor-Presse Polska Sp. z o. o oraz naszych Zaufanych Partnerów do celów marketingowych, w szczególności na potrzeby wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres zmieniając ustawienia plików cookies w przeglądarce.

Kontynuuj przeglądanie

REKLAMA
REKLAMA
PODZIEL SIĘOCEŃ
3.4

Ile kalorii ma pączek

Nie zjeść pączka w Tłusty Czwartek to trochę tak, jak nie zjeść latem truskawek, a podczas Wigilii nie skosztować karpia. Żeby jednak tradycja nie wyszła Ci bokiem (a raczej boczkami), zobacz, ile kalorii ma pączek i dowiedz się, na ilu poprzestać.

pączki, słodycze fot. shutterstock.com

Jeśli myślisz, że pączki to nasz rodzimy wymysł, to jesteś w błędzie. Danie to znane było już w starożytności. Starożytni rzymianie objadali się jednak pączkami w wersji na słono.

W Polsce pączkami nadziewanymi słoniną, mięsem lub kapustą zajadano się natomiast w czasie ostatków. Około XVI wieku słone nadzienie zastąpiła marmolada. W XVIII wieku do ich wypieku zaczęto używać drożdży, dzięki czemu ciasto stało się bardziej puszyste i zyskało kulisty kształt. Tyle historii, teraz czas przejść do meritum.

REKLAMA

Powiedzmy to sobie szczerze: pączek to puste kalorie. Niezdrowe cholerstwo, które nie ma w sobie nic dobrego (oprócz smaku, oczywiście). Ale jeśli raz w roku w trakcie Tłustego Czwartku pozwolisz sobie na pączka, nic Ci się nie stanie. Ziemia się nie rozstąpi, nie przytyjesz 5 kilogramów, a Twoje uda i brzuch nie przykryje warstwa tłuszczu. Zjedz, rozkoszuj się jego smakiem, a następnego dnia do kawy zjedz raczej fit deser. A najlepiej odpuść go sobie całkowicie.

Kupując pączka, zwróć uwagę, czy jest lekko zapadnięty i czy ma jasną obwódkę dookoła. Te cechy świadczą o tym, że masz przed sobą pączka idealnego – wypieczonego na świeżym oleju.

Ile kalorii ma pączek

100 g = 415 kcal

• średni pączek z lukrem i dżemem ma 70 g = 290 kcal

• pączek z lukrem, marmoladą i skórką pomarańczową (100 g) = 350 kcal

• donut w polewie czekoladowej (60g) = 250 kcal

• pączek hiszpański (gniazdko) 100 g = 400 kcal

Sama widzisz, że kalorii w pączku nie brakuje. Na nasze nieszczęście są to kalorie najgorszczego sortu: pączek to bowiem mix węglowodanów i tłuszczy. Zresztą do podobnych produktów zaliczają się wszelkiej maści bułki drożdżowe. Nie jedz ich więc w nadmiarze, a już na pewno nie na śniadanie. To naprawdę zły pomysł. Zresztą sama sprawdź, jakie produkty szkodzą Twojej skórze.

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij