[ X ]

Kontynuując korzystanie z naszej strony internetowej (również poprzez zamknięcie tego komunikatu), wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych na zasadach wskazanych w "Polityce prywatności"

Kontynuuj przeglądanie

REKLAMA

Ile kalorii ma jabłko

Jabłka zawierają wiele niezbędnych składników odżywczych, wpływają na skuteczne odchudzanie i świetnie sprawdzają się w roli naturalnego kosmetyku. Sprawdź, ile kalorii ma jabłko i dowiedz się więcej o jego właściwościach.

jabłko fot. shutterstock.com

Historia jabłka sięga 6500 lat p.n.e. Pierwsze jabłonie pojawiły się w Azji Środkowej i stamtąd jabłka przywędrowały do Europy. W Polsce zaczęto je uprawiać w XVII wieku. Dziś jabłko to nasz narodowy owoc - zajmuje pierwsze miejsce wśród najczęściej jedzonych przez Polaków. Nadwiślańskie jabłka chrupią na potęgę także za granicą – co piąte jabłko na europejskim stole pochodzi z polskich sadów.

Czemu jabłka zawdzięczają swoją popularność? Przede wszystkim słyną z wysokiej zawartości znajdujących się tuż pod skórką składników odżywczych. Są skarbnicą polifenoli, które zmniejszają ryzyko nowotworów, a dzięki zawartości żelaza i potasu odkwaszają organizm oraz obniżają ciśnienie krwi. Ponadto obecne w jabłkach pektyny chronią naszą trzustkę.

ZOBACZ TEŻ: Przegląd najnowszych zegarków sportowych

Kolejnym atutem jabłek jest ich pozytywny wpływ na efekty odchudzania. Badania opublikowane w magazynie „Apetite” wykazały, że jedząc jabłko 15-20 minut przed głównym posiłkiem, zjesz podczas tego drugiego o 15 % kalorii mniej. Powód? Średniej wielkości jabłko zawiera od 4 do 5 g błonnika (1/5 dziennego zapotrzebowania), dzięki czemu dłużej nie czujesz głodu.

Jabłko świetnie sprawdza się także w roli kosmetyku. Stosowane w postaci toniku na twarz zatroszczy się o kondycję Twojej cery. Kwasy zawarte w owocu odtłuszczają, nie wysuszając przy tym skóry. Kwas octowy działa ściągająco i antyseptycznie, więc utrzymuje pory w czystości, zaś kwas jabłkowy jest antyoksydantem chroniącym skórę przed szkodliwym wpływem środowiska. Z kolei złuszczający enzym, amylaza, pomaga dodatkowo usuwać martwe komórki i brud z powierzchni naskórka.

Ile kalorii ma jabłko

  • 100 g = 52 kcal
  • jedno średnie jabłko ma 180 g = 94 kcal
  • jabłko pieczone = 99 kcal
  • jabłko suszone (100 g) = 240 kcal

ZOBACZ TEŻ: Ile kalorii ma jajko

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ

REKLAMA

REKLAMA
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij