[ X ]

Drogi Użytkowniku,

W związku z tym, że począwszy od dnia 25.05.2018 r. na terenie Polski obowiązują nowe przepisy regulujące kwestie ochrony Państwa danych osobowych, Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), (dalej zwane RODO), Motor-Presse Polska sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu (53-238) przy ul. Ostrowskiego 7, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia – Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS: 0000151026, NIP: 8990026326, REGON: 930327847 o kapitale zakładowym w wysokości 2.860.000,00 złotych zachęcamy do zapoznania się ze zaktualizowaną treścią "Polityki prywatności" naszych Serwisów. Znajdują się w niej szczegółowe informacje na temat zasad przetwarzania danych osobowych na naszych stronach internetowych.

Kontynuując korzystanie z naszej strony internetowej (również poprzez zamknięcie tego komunikatu) z wykorzystaniem domyślnych ustawień przeglądarki internetowej w zakresie prywatności, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez Motor-Presse Polska Sp. z o. o oraz naszych Zaufanych Partnerów do celów marketingowych, w szczególności na potrzeby wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres zmieniając ustawienia plików cookies w przeglądarce.

Kontynuuj przeglądanie

REKLAMA
REKLAMA
PODZIEL SIĘOCEŃ
3.3

Ile kalorii ma banan

Banan to jeden z najpopularniejszych owoców w Europie, idealny dodatek do śniadania, świetna przekąska i kopalnia składników odżywczych. Jednak nie powinnaś jeść go bez ograniczeń. Ile kalorii ma banan? Jaka jest jego historia, odmiany i właściwości? Sprawdź.

banan fot. shutterstock.com

Banan to jeden z najstarszych owoców na świecie. Pojawił się już 4 tys. lat p.n.e w Azji. W VII wieku zaczęto uprawiać go także w Afryce, a w XVI wieku w Ameryce Południowej. Podróż banan na nasz kontynent była znacznie dłuższa, bo w Europie pojawił się dopiero 150 lat temu. Jednak Europejczycy szybko docenili jego walory smakowe. Jak pokazują statystyki, banany zajmują w Unii Europejskiej trzecie miejsce wśród najpopularniejszych owoców, a pierwsze wśród świeżych owoców importowanych spoza Europy.

Istnieje kilkadziesiąt odmian bananów. W Polsce najczęściej spotykaną jest Cavendish, ale na zagranicznych straganach możesz znaleźć m.in. banany czerwone - mniejsze, o różowym miąższu i słodkim smaku, nieco kwaskowate banany jabłkowe i banany skrobiowe, które przed jedzeniem trzeba ugotować albo upiec.

REKLAMA

Poza świetnym smakiem, banany mają też liczne walory zdrowotne. Dzięki wysokiemu stężeniu tryptofanu, budulca serotoniny (hormonu szczęścia) słyną z uspokajającego i antydepresyjnego działania. Pomagają także wzmacniać układ odpornościowy i układ nerwowy, bo są bogatym źródłem magnezu. Już jeden banan zjedzony po treningu dostarczy Twoim mięśniom solidnej porcji węglowodanów i pomoże w ich regeneracji. Jeden banan uzupełni też dzienne zapotrzebowanie na potas, który obniża poziom cholesterolu i korzystnie wpływa na pracę mózgu. Kolejną zaletą bananów (szczególnie tych bardzo dojrzałych) jest czyszczenie organizmu z wolnych rodników za sprawą zawartych w nich przeciwutleniaczy. Owoce mają także dużo żelaza, które przeciwdziała anemii. 

Ile kalorii ma banan?

100 gramów = 95 kcal

Banany należą do bardziej kalorycznych owoców. Średniej wielkości banan bez skórki, ważący 120 g, ma 114 kcal i składa się z 1,2 g białka, 0,36 g tłuszczu i aż 28,2 g węglowodanów. Dlatego z czystym sumieniem możesz zjeść 1-2 banany dziennie. Wystrzegaj się natomiast tych suszonych, bo w 100 g mają aż 346 kcal.

 

Komentarze

 (3)
ZOBACZ KOMENTARZE
REKLAMA
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij