Ile jajek dziennie można jeść?

Jeszcze nie tak dawno mieliśmy mocno ograniczać ich spożycie, bo zawarty w jajach cholesterol miał zwiększać ryzyko chorób układu krwionośnego. Nowe badanie amerykańskiego University of Connecticut stwierdza coś dokładnie odwrotnego: jaja chronią przed tymi schorzeniami. Najlepiej trzy dziennie.

jajka Shutterstock
fot. shutterstock.com

Zmiany zaczęły się już jakiś czas temu. Naukowcy zaczęli podejrzewać, że cholesterol zawarty w jedzeniu nie ma dużego wpływu na jego poziom w naszej krwi. To podejście znajduje już odzwierciedlenie w oficjalnych zaleceniach dietetycznych.

Departament Rolnictwa USA (USDA) zaproponował zniesienie rekomendowanego wcześniej ograniczenia dziennego spożycia cholesterolu do 300 mg (w jednym jajku znajduje się ok. 370 mg, w zależności od wielkości). Podobnie Polski Instytut Żywności i Żywienia uznaje jaja za wartościowy pokarm i w swojej nowej piramidzie żywienia z 2016 roku kwalifikuje je do codziennego spożycia.

ZOBACZ TEŻ: Podwyższony cholesterol: poznaj sposoby, jak go obniżyć

Wszystkich, którzy za jajami przepadają, powinny też ucieszyć wieści z University of Connecticut w USA, które podaje prestiżowe pismo naukowe The Journal of Nutrition. Naukowcy przeprowadzili badanie mające sprawdzić wpływ codziennego jedzenia jaj na ryzyko wystąpienia chorób serca.

Uczestnicy, zdrowi ludzie w wieku 18-30 lat, najpierw przez dwa tygodnie w ogóle nie jedli jaja, a potem przez 4 tygodnie karmiono ich jednym jajkiem dziennie, przez kolejne cztery tygodnie dwoma, a przez następny miesiąc aż trzema jajami.

Women's Health poleca: przepisy na potrawy z jajek

Po każdych 4 tygodniach przechodzili dokładne badania. Okazało się, że im więcej jedli jaj, tym bardziej poprawiały się parametry krwi, związane z zapobieganiem chorobom układu krwionośnego, m. in. ilość dobrego cholesterolu HDL.

Biorąc pod uwagę, że poza tym jaja to źródło białka o najwyższej przyswajalności i wartościowe biologicznej, a także takich cennych składników jak cholina, luteina, zeaksantyna oraz witaminy A oraz D, możesz spokojnie wpleść kilka do codziennego menu. Oczywiście pod warunkiem, że nie jesteś na nie uczulona. Na pytanie, ile jajek dziennie odpowiadamy: trzy.

Zobacz również:
REKLAMA