Grzyby: fakty i mity

Do tej pory grzyby chwalono głównie za walory smakowe, a karcono za późniejsze problemy z trawieniem. Sprawdziliśmy, czy słusznie są uważanie za ciężkostrawne i czy faktycznie nie mają witamin. Przyjrzeliśmy się także ich kaloryczności.

grzyby fot. shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Grzyby są ciężkostrawne

REKLAMA

Fakt. Grzyby trzeba jeść z umiarem, ponieważ w ich ścianach komórkowych pojawia się chityna – ten sam związek, który buduje pancerz stawonogów. A chityna nie jest trawiona.

Grzyby są dietetyczne

Fakt. Grzyby są niskokaloryczne: 100 g pieczarek to tylko 22 kcal. Ponadto dzięki dużej zawartości wody i błonnika osiągamy w krótkim czasie uczucie sytości.

Nie mają witamin

Mit. Organizm ludzki potrzebuje sporej ilości witaminy D, która wzmacnia nasze kości. Grzyby wystawione na działanie Słońca potrafią wyprodukować w kilka sekund spore ilości witaminy D2. Skutecznie zwalczają także przeziębienie i grypę. Poznaj najzdrowsze grzyby i ich właściwości.

WH 09/2015

Zobacz również:
Wspinanie jeszcze nigdy nie było tak dostępne dla kobiet, jak dziś. W dużej mierze zawdzięczamy to twardym jak skała kobietom, takim jak Aleksandra Taistra, która bez pardonu pięła się na szczyt w zdominowanym przez mężczyzn środowisku.
ZOBACZ WIĘCEJ
REKLAMA