Nawet najbardziej sumiennie realizowany plan treningowy nie przyniesie efektu, jeśli nie dostarczysz organizmowi paliwa w prawidłowej ilości i o odpowiedniej jakości. Rodzaj, czas trwania i częstotliwość Twojej aktywności warunkuje całkowite zapotrzebowanie na energię, rozkład posiłków w ciągu dnia, a przede wszystkim ich skład. Istotą codziennego jadłospisu wspierającego ciało w dni treningowe jest przekąska zwiększająca możliwości wysiłkowe oraz posiłek naprawczy. Teraz masz na to plan.
Poznaj Jamesa Collinsa. Po otrzymaniu tytułu dietetyka sportowego pilnował tego, co znajdowało się na talerzach brytyjskich sportowców przed igrzyskami olimpijskimi w Londynie, a potem został konsultantem dietetycznym piłkarzy reprezentacji Anglii i Arsenalu Londyn. Dziś pomaga dobrze dobrać menu tym, którzy chcą wycisnąć więcej ze swojego treningu i pracowitego dnia. W swojej pierwszej książce „The Energy Plan” Collins tłumaczy, jak przygotowywać posiłki w zależności od tego, jakie wyzwania czekają Cię danego dnia, niezależnie od tego, czy musisz nakarmić swoje mięśnie glikogenem, czy dać im budulec w postaci białka, gdy trenujesz z ciężarami, czy po prostu pamiętać o tym, że pracując 8 godzin w biurze, też musisz nawodnić organizm. Zwyczaj jedzenia tego samego, niezależnie od planu dnia, nie ma większego sensu. Specjalnie dla WH Collins przygotował plan, który możesz zaadaptować do swojego tygodnia, oraz propozycje przepisów na dni treningowe i #restday.
Dzień treningu
Poniższy plan posiłków dostosowany jest do dnia, w którym podejmujesz aktywność fizyczną – niezależnie, czy jest to trening kardio, czy trening oporowy. Uwzględnia dwie przekąski dostarczające energetyczne paliwo oraz jeden posiłek odżywiający. Zadbaj o to, aby przed rozpoczęciem każdego treningu zjeść pożywny posiłek, zapewniający podaż odpowiedniej ilości energii. Jeśli podejmujesz bardzo obciążający wysiłek, np. trening maratoński, pamiętaj, aby nigdy nie trenować na czczo.
Chociaż początkowo spalanie tkanki tłuszczowej będzie sprawniejsze, to ograniczysz możliwości swojego organizmu do budowania wytrzymałości i wydolności. Po zakończeniu treningu, jeśli do obiadu jeszcze daleko, postaw na małą przekąskę regeneracyjną. Jeśli trening odbywa się po południu, po jego zakończeniu pamiętaj o przekąsce i odżywczym, większym posiłku. Istotna jest również przekąska przed rozpoczęciem treningu. Jeśli Twój układ pokarmowy źle reaguje na aktywność fizyczną po jedzeniu, wesprzyj się małą przekąską, np. kilkoma rodzynkami, bądź kilkoma łykami wody z miodem i cytryną.
Komentarze
~Wiki, 2019-11-13 19:51:28
Potwierdzenie zgłoszenia naruszenia regulaminu
Czy zgłoszony wpis zawiera treści niezgodne z regulaminem?