Dlaczego nie wolno jeść skórki z mango?

Wiedziałaś, że zawsze powinnaś obrać owoc przed zjedzeniem?

mango Shutterstock.com

Też tracisz nad sobą kontrolę, kiedy zostajesz sam na sam z paczka suszonych owoców mango? Pewnie, tak jak my, wiesz, że nie należą do najzdrowszych, jednak ich naturalna słodycz i żująca struktura wciąga jak kolejne sezony „Przyjaciół”. Poza tym te tropikalne owoce są pyszne również na świeżo.

A pomyślałaś kiedyś o skórce mango? Wiadomo przecież, że skórka innych owoców, na przykład jabłek, gruszek, czy nawet kiwi (zobacz, dlaczego warto ją jeść) zawierają mnóstwo dodatkowych wartości odżywczych. Być może warto zatem zjadać mango w całości? Ale czy tak w ogóle można?

Okazuje się, że nie do końca. I nie chodzi tu ani o nieprzyjemny smak, ani strukturę. Lekarze odradzają zjadanie skórki mango z zupełnie innego powodu. Zawiera ona związek chemiczny o nazwie urushiol – ten sam żywiczny olejek, który wywołuje silne reakcje alergiczne na skutek kontaktu z trującym bluszczem czy pokrzywy.

Nie ma jednak powodów do paniki. Samo dotknięcie nieobranego mango nie spowoduje wystąpienia u Ciebie boleśnie swędzącej wysypki. Jeżeli wiesz jednak, że bardzo silnie reagujesz na pokrzywę czy trujący bluszcz, bądź ostrożna. Badania na małej grupie wykazały, że ludzie, którzy doznali już reakcji alergicznej na skutek kontaktu z którąś z wymienionych roślin, są bardziej narażeni na wystąpienie wysypki podczas przygotowywania i jedzenia mango. Prawdopodobnie jest to spowodowane uwrażliwieniem organizmu na podrażniający skórę urushiol, jednak by to potwierdzić, niezbędne są dokładniejsze badania.

Jak wygląda tego typu alergia? Jeśli przypadkiem dotkniesz językiem skórki, możesz dostać bolesnej wysyłki w jamie ustnej na dobrych kilka godzin. Uwierz, że przejdziesz wtedy na ścisłą dietę…

Absolutnie nie chcemy Cię jednak zniechęcać do mango, które obfituje w błonnik i cenne wartości odżywcze. Prócz świetnego smaku zawiera też sporo antyoksydantów, chroniących Cię przed nowotworami oraz wspierających zdrowie skóry i oczu.
Chodzi jedynie o to, żebyś dokładnie obrała owoc, zanim zabierzesz się do jedzenia. Jak? Połóż owoc na blacie w pozycji pionowej, ogonkiem do dołu. Przytrzymaj i odkrój szersze boki, tnąc nożem wzdłuż pestki. Odkrojony w ten sposób miąższ wystarczy naciąć w kratkę, a następnie skórkę z odwrócić na lewą stronę. Kosteczki mango powinny same oddzielić się od siebie. Teraz wystarczy tylko odkroić kostki miąższu od skórki. Pozostałe części owocu należy odkroić od pestki.

Podsumowanie: Dokładnie usuń skórkę z mango, zanim zabierzesz się do jedzenia owocu. Wysypka, która może wystąpić po kontakcie z nią, jest bardzo nieprzyjemna.

ZOBACZ TEŻ: Warzywa i owoce egzotyczne, których powinnaś spróbować oraz Warzywa i owoce, które zawierają najwięcej pestycydów.

REKLAMA