Dlaczego nie powinnaś przesadzać z szałwią? [WH NEWS]

W dzisiejszej porcji ciekawostek WH m. in. o tym, że zawsze trzeba zachować umiar. Szczególnie jeśli lubisz nasiona chia.

szałwia Shutterstock.com
Ciekawostki dietetyczne WH

Zjadliwa geosmina

Wbrew pozorom, geosmina to nie imię elfickiej księżniczki, tylko substancja chemiczna nadająca m.in. burakom ziemisty posmak, który wielu zniechęca do jedzenia. Ponieważ buraki są arcyzdrowe i arcysmaczne, chemicy i kucharze znaleźli rozwiązanie. Geosmina w kwaśnym środowisku staje się bezwonna, więc buraki na talerzu należy skrapiać winegretem na bazie oliwy, octu, zmiażdżonego czosnku i musztardy. Można wsuwać.

Nie szalej z szałwią

Nasiona chia, czyli szałwii hiszpańskiej, pojawiły się w Europie w 2009 roku i rozpoczęły triumfalny podbój naszych żołądków. Mamy je w pieczywie, jogurtach, mieszankach śniadaniowych, sokach, dodajemy do zup i sałat. Jednak Główny Inspektor Sanitarny ostrzega przed przedawkowaniem. Zbyt dużo chia w diecie może powodować – ze względu na wielką ilość błonnika – poważne zaparcia i upośledzenie wchłaniania innych składników odżywczych. Inaczej mówiąc – 2 łyżki dziennie góra.

Co na czczo?

Zacznijmy od tego, czego na czczo nie należy jeść i pić, bo pożytku nie będzie, a kłopoty i owszem. Np. surowe warzywa, zdrowe przecież, w pustym żołądku mogą sprawiać wzdęcia, zgagę i bóle brzucha. Podobnie, pełne witamin, cytrusy na czczo grożą nieżytem żołądka, a nawet wrzodami. Pieczywo z drożdżami niepotrzebnie podrażni błonę śluzową żołądka, słodycze obciążą, właśnie obudzoną, trzustkę, zimne napoje obkurczą naczynia krwionośne, spowalniając trawienie, i nawet najzdrowsze jogurty przepadną w kwasach żołądkowych i nic nam nie dadzą.

To co jeść? Np. pełnoziarnisty chleb, płatki owsiane, jajka, orzechy, miód, kiełki pszenicy, kaszkę kukurydzianą i jagody.

Jedz ostre, żyj dłużej

Obserwacja 40 tysięcy ludzi przez 23 lata w badaniach Uniwersytetu Vermont pokazała, że jedzący ostre potrawy zmniejszają ryzyko przedwczesnego zgonu o 13%. Najlepsze efekty dotyczyły zawałów i udarów. Kapsaicyna rządzi!

Czytaj także: Zioła- właściwości zdrowotne, urodowe i wykorzystanie w kuchni.

Zobacz również:
REKLAMA