Dieta pudełkowa: czy catering dietetyczny się opłaca?

Forrest Gump mawiał, że życie jest jak pudełko czekoladek – nigdy nie wiesz, co Ci się trafi. Nie chcemy, by podobnie było z dietą pudełkową, czyli coraz popularniejszym cateringiem dietetycznym. Sprawdź, na co się piszesz i czy warto wydać na to pieniądze. na wynos.

dieta pudełkowa, lunchbox fot. shutterstock.com
Główna siła diety pudełkowej: uczy dobrych nawyków.  

Catering dietetyczny nie jest cudownym środkiem odchudzającym, może jednak stać się godną uwagi inspiracją, która pomoże Ci zmienić złe nawyki.

W całej Polsce Catering dietetyczny przestał być opcją tylko dla mieszkającej w Warszawie celebrytki. Stał się na tyle powszechny, że powstała nawet specjalna wyszukiwarka – cateromarket.pl – która pomoże Ci wybrać spośród aż ponad 2800 ofert dostępnych praktycznie w całej Polsce.

Fakt, że najszerszy wybór jest w największych miastach, ale lista ośrodków, w których możesz zamówić dietę pudełkową, jest już bardzo długa: są na niej nawet tak egzotyczne nazwy, jak Kołbiel czy Raciborowice.

Barierę geograficzną masz raczej z głowy, ale wciąż pozostaje finansowa. Większość cen za miesięczne dostawy zawiera się między 1200 a 2000 zł. To dla większości z nas wysoka kwota i kliknięcie przycisku „kupuj” na stronie internetowej dostawcy wymaga rozważenia wszystkich za i przeciw. Pomożemy Ci podjąć właściwy wybór.

Z pudełka może wyskoczyć efekt jo-jo albo płaski brzuch. Ty wybierasz.

Dieta pudełkowa - tanio czy drogo?

Zacznij od podsumowania, ile teraz miesięcznie wydajesz na jedzenie. Pamiętaj, żeby wliczyć w to wszystko: od zakupów w sklepie spożywczym, przez obiady w pracy i kolacje na mieście, po drobne przyjemności fundowane sobie w ciągu dnia.

Możesz się wtedy zdziwić, bo okaże się, że kwota nie jest wcale dużo niższa od tej, którą trzeba przeznaczyć na catering. Pamiętaj też, że nie musisz od razu kupować go na cały miesiąc. Możesz dopasować ofertę do rozkładu zajęć i wykupić tylko na dni, w których najciężej Ci przygotować wartościowe posiłki. Wtedy zapłacisz zdecydowanie mniej.

dieta pudełkowa, lunchbox fot. shutterstock.com
Dieta pudełkowa = zdrowie na wynos.

W takiej sytuacji trzeba się jednak liczyć z tym, że aby osiągnąć efekt w postaci zgubionych kilogramów, będziesz musiała dopasować resztę swojego menu do standardów zestawów opracowanych przez dietetyków, a przypuszczamy, że to w tym, a nie w braku czasu na przygotowanie posiłków leży największy problem.I to on sprawia, że w ogóle pomyślałaś o cateringu dietetycznym oraz czytasz ten artykuł.

Catering dietetyczny - zbilansowane posiłki

Dieta pudełkowa stanowi kompletny system zbilansowanych posiłków zawierających mniej więcej stałą ilość kalorii oraz – co nie mniej istotne – składników odżywczych. I to jest niewątpliwie ogromna zaleta - stosując ją, najprawdopodobniej schudniesz, bo wreszcie nie będziesz przekraczać zapotrzebowania kalorycznego.

Wydaje się nam jednak, że nie w tym leży jej największa siła. W końcu nie podpisujesz przecież kontraktu do końca życia i kiedyś przestaniesz ją stosować. Jeśli wtedy wrócisz do starego sposobu żywienia, cały efekt przepadnie.

dieta pudełkowa, lunchbox fot. shutterstock.com
Jedz, ucz się zdrowych nawyków i chudnij.

Jej największą zaletę widzimy w tym, że może pomóc Ci zmienić złe nawyki, których bardzo trudno jest pozbyć się samodzielnie. Najłatwiej uczymy się przez przykład i widząc na własne oczy, jakie posiłki dostajesz na co dzień.

Łatwiej będzie Ci nauczyć się, jak w przyszłości prawidłowo dobierać ich wielkość oraz kaloryczność, a także z jakich składników i w jakich proporcjach je komponować, żeby dostarczyć sobie niezbędnych makro- i mikroelementów.

Poznasz sporo przepisów, które będziesz mogła potem przygotowywać samodzielnie. Przyzwyczaisz też organizm do regularnego jedzenia, co może pomóc Ci później ograniczyć podjadanie.

Korzyści może być sporo, ale może też nie być ich wcale. Jeśli potraktujesz dietę pudełkową tylko jako chwilowy patent na ułatwienie życia, radzimy Ci odpuścić. Jeśli zaś naprawdę chcesz zmienić sposób żywienia i wykorzystasz ją jako wzór oraz inspirację na przyszłość, zdecydowanie polecamy. 

WH 06/2016

Zobacz również:
REKLAMA