[ X ]

Drogi Użytkowniku,

W związku z tym, że począwszy od dnia 25.05.2018 r. na terenie Polski obowiązują nowe przepisy regulujące kwestie ochrony Państwa danych osobowych, Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), (dalej zwane RODO), Motor-Presse Polska sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu (53-238) przy ul. Ostrowskiego 7, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia – Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS: 0000151026, NIP: 8990026326, REGON: 930327847 o kapitale zakładowym w wysokości 2.860.000,00 złotych zachęcamy do zapoznania się ze zaktualizowaną treścią "Polityki prywatności" naszych Serwisów. Znajdują się w niej szczegółowe informacje na temat zasad przetwarzania danych osobowych na naszych stronach internetowych.

Kontynuując korzystanie z naszej strony internetowej (również poprzez zamknięcie tego komunikatu) z wykorzystaniem domyślnych ustawień przeglądarki internetowej w zakresie prywatności, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez Motor-Presse Polska Sp. z o. o oraz naszych Zaufanych Partnerów do celów marketingowych, w szczególności na potrzeby wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres zmieniając ustawienia plików cookies w przeglądarce.

Kontynuuj przeglądanie

REKLAMA
REKLAMA
PODZIEL SIĘ
4OCEŃ
3.0

Dieta na lekki krok: co jeść, by biegało się lepiej?

Chcesz być pełna energii nie tylko w czasie biegu, ale i po nim? Chcesz biegać lekko i bez kolki? Ekspert WH, dietetyczka Katarzyna Biłous zdradza, jak powinna wyglądać dieta biegacza.

fot. Randi Berez fot. Randi Berez

Co jeść przed treningiem

Masz w planach godzinny bieg? Zjedz 4-5 g węglowodanów na każdy kilogram masy ciała na 3-4 godzin przed treningiem i 1-2 g około 60 minut przed biegiem. Zatem, według wskazań „American Journal of Clinical Nutrition”, ważąc np. 60 kg, powinnaś zjeść przed treningiem ok. 60 g, co daje 240 kcal.

REKLAMA

 

Jak nawadniać organizm

Wiedząc, że czeka Cię trening trwający ponad godzinę, miej pewność, że wypiłaś wystarczającą ilość płynów (w upalne dni nawet do 3 l dziennie). 2 godziny przed treningiem wypij 500 ml wody mineralnej. Zaleca się też popijanie 200-300 ml izotoniku co 10-20 minut, ale to kwestia indywidualna. Ważne, żeby nie doprowadzać do uczucia pragnienia.

Węglowodany w diecie biegacza

Opadasz z sił podczas długich biegów? Kęs batona lub porcja żelu energetycznego powinny pomóc. Co godzinę jedz 1–1,5 g węglowodanów na kilogram wagi. Na początku zjesz mniej, ale po treningu te ilości będą wzrastać, a organizm będzie bardziej odporny na kontuzje i wyczerpanie.Więcej o węglowodanach przeczytasz w naszym artykule: Węglowodany a odchudzanie: obalamy 4 mity.

Bieganie po posiłku

Nie biegaj wcześniej niż około 2 godziny po pełnym posiłku. Mniej więcej tyle potrzebuje krew, żeby z układu trawiennego wrócić do pracujących mięśni.

Zdrowa dieta to podstawa

Codzienna dieta ma wpływ na to, jak Ci się biega. Wybieraj owoce i warzywa (antyoksydanty przyspieszą regenerację), pełne ziarna (ale nie tuż przed treningiem, żeby uniknąć kolki), zdrowe tłuszcze z orzechów czy awokado i chude białko.

Po biegu, żeby organizm mógł się odpowiednio odbudować i uzupełnić zapasy energii, w ciągu godziny zjedz przekąskę o proporcjach węglowodanów do białek 4:1 albo po prostu normalny obiad, śniadanie czy kolację bogatą we wszystkie składniki odżywcze.

Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z bieganiem, przyda Ci się nasz poradnik dla początkujących: zakochaj się w bieganiu.

Tekst: Joanna Makowska

WH 04/2014

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij