Na czym polega Dieta Paleo
Dieta Paleo to sposób odżywiania zgodny z tym, co przypuszczalnie jedli nasi przodkowie w czasach paleolitu. Jeśli akurat tę lekcję historii opuściłaś, to przypomnimy pokrótce, że paleolit rozpoczął się jakieś 2,5 miliona lat temu. Wówczas, dzięki umiejętności tworzenia prymitywnych narzędzi, ludzie zaczęli polować na zwierzęta.
W tej epoce nie istniało jeszcze rolnictwo, więc w menu jaskiniowców nie było produktów zbożowych ani roślin hodowlanych. Żywiono się głównie mięsem z upolowanych zwierząt, rybami i dziką roślinnością (także orzechami i grzybami).
Naukowcy szukając sposobu na walkę z chorobami cywilizacyjnymi (m.in. cukrzycą, nowotworami czy chorobami układu krwionośnego), doszli do wniosku, że ludzki organizm w trakcie ewolucji nie zdążyły przestawić się na spożywanie "nowych" produktów, takich jak: zboża, nabiał czy rośliny strączkowe. Jasne, my możemy uważać, że 2,5 miliona lat to szmat czasu, ale nie z punktu widzenia ewolucji.
Dlatego też zaproponowano powrót do korzeni. Dieta Paleo ma być sposobem nie tyle na odchudzanie, ile na zdrowie. W końcu jaskiniowców nie dziesiątkowały choroby, które nękają dzisiejszą ludzkość.
Produkty zalecane
Rewolucyjnym założeniem diety jaskiniowców jest znaczne ograniczenie węglowodanów. Zwolennicy Paleo uważają, że większość potrzebnej do działania energii powinna być czerpana nie z węgli, a ze zdrowych tłuszczów oraz białka. Stąd duża ilość zjadanego mięsa i ryb oraz orzechów.
Skoro już przy pierwotnych łowcach jesteśmy, to menu warto poszerzyć o dziczyznę. Jest mniej tłusta od pozostałych mięs, nie jest też napakowana antybiotykami. Zawiera za to sporo łatwo przyswajalnego białka.
W Diecie Paleo zaleca się także częste jedzenie ryb. Oczywiście o wystrzeganiu się pangi i jej podobnych chyba nie musimy nawet przypominać, prawda? Ryby, najlepiej dzikie, a nie hodowlane, dostarczą organizmowi niezbędnych i zdrowych kwasów tłuszczowych.
O margarynach, maśle oraz olejach roślinnych zapomnij. W Diecie Paleo królują orzechy. Ważnym elementem są również warzywa i owoce. Najlepiej te pochodzące z upraw ekologicznych, które nie zawierają niepotrzebnej chemii.
Produkty zabronione
Zwolennicy Paleo z diety wykluczają produkty, do których dostępu nie mieli jaskiniowcy. W odstawkę idzie zatem wszelka żywność przetworzona, cukier, nabiał, zboża oraz rośliny strączkowe.
O ile pod pomysłem eliminacji z diety cukru i produktów przetworzonych podpisujemy się rękami i nogami, o tyle do pomysłu całkowitej eliminacji produktów zbożowych i nabiału podchodzimy sceptycznie.
Zdrowa dieta to zbilansowana dieta. Chodzi jedynie o to, by z dostępnych na rynku produktów, wybierać najlepszą możliwą opcję. Nie rezygnuj zatem całkowicie z nabiału, bo to naturalne źródło białka i wapnia. No i smaku. Słodki owocowy jogurt zastąp po prostu jogurtem naturalnym greckim, do którego dorzucisz owoce. Analogicznie wymieniaj pozostałe produkty mleczne na ich najzdrowsze odpowiedniki.
Nie odstawiaj też produktów zbożowych i, jeśli nie cierpisz na celiakię, nie słuchaj bzdur o złowrogim glutenie. Na nietolerancję tego składnika cierpi jedynie 1 na 100 osób w naszym kraju. Zamiast białych, pszennych bułek, zalecamy produkty pełnoziarniste (nie mylić z wieloziarnistymi).
O prozdrowotnych właściwościach kasz pisaliśmy już niejednokrotnie i nic w tej materii się nie zmieniło. Podobnie sprawa ma się z roślinami strączkowymi, której zwolennicy Diety Paleo radzą unikać, a my – wręcz przeciwnie.
Pamiętaj też, że jaskiniowcy nie spędzali całego dnia siedząc przed komputerem, nie wdychali spali z samochodów i nie przejmowali się kredytami, pracą i ilością lajków na fejsie. To także wpływało na ich zdrowie (i sylwetki).