„W świadomości wielu konsumentów utarło się przeświadczenie, że produkty kiszone są lepsze, a kwaszone charakteryzują się niższą jakością oraz obecnością dodatków, takich jak kwas octowy. Prawda jest taka, że proces kiszenia/kwaszenia to naturalne utrwalanie żywności poprzez wykorzystanie fermentacji mlekowej, w wyniku której powstaje kwas mlekowy oraz niewielka ilość kwasu octowego. To właśnie one odpowiedzialne są za zabezpieczenie produktu przed rozwojem niekorzystnych drobnoustrojów, m.in. dzięki obniżeniu pH produktu do ok. 4,0” – zapewnia Patrycja Szachta, doktor nauk biologicznych, dyrektor działu naukowego Centrum Medycznego VitaImmun w Poznaniu.
A zatem okazuje się, że nie ma żadnych różnic jakościowych między produktami kiszonymi i kwaszonymi. Nazwy te stosowane są wymiennie i dotyczą tego samego, naturalnego procesu. Skąd zatem to zamieszanie? Otóż w polskiej normie spożywczej występuje tylko słowo „kwaszenie”. Z tego powodu producenci częściej używają określenia „kwaszone” niż „kiszone”.
Czy bazę pod podkład można używać codziennie, czy raczej tylko od święta? Czy nie obciąża ona zbytnio skóry?
Bazę stosuje się na oczyszczoną skórę przed nałożeniem fluidu i pudru. Produkt ten ma maskować mankamenty skóry, ale również służy jako „utrwalacz” makijażu. „Bazy pod podkład można używać na wielkie wyjścia, jak i na co dzień, wszystko zależy od naszych potrzeb, stanu naszej skóry, jej rodzaju i indywidualnych upodobań – wyjaśnia dr n. med. Agnieszka Rusin-Tupikowska, dermatolog z Centrum Medycyny Estetycznej i Dermatologii WellDerm we Wrocławiu. – Świetnie sprawdzi się na wielkie wyjście wtedy, gdy chcemy wyglądać nieskazitelnie, a zastosowany pod makijaż ułatwi aplikację produktów i znacznie wydłuży ich trwałość oraz zamaskuje niedoskonałości. Jednak nie będzie dobrym rozwiązaniem dla osób, które mają skórę tłustą z aktywnym trądzikiem, oraz osób w trakcie kuracji dermatologicznych, ze względu na często występujący w składzie silikon. Może on przy nieodpowiedniej pielęgnacji (niedokładnym zmyciu) pogorszyć stan skóry i spowodować pojawienie się nowych niedoskonałości”.