Czy regularne spożywanie fitoestrogenów może mieć negatywne skutki? [Zapytaj WH]

Eksperci po raz kolejny odpowiedzieli na Wasze pytania.

GettyImages

„Fitoestrogeny to substancje pochodzenia roślinnego, które z racji podobieństwa w budowie chemicznej do ludzkich estrogenów wykazują także podobne działanie” - mówi dr Tomasz Tomkalski, specjalista endokrynolog. Ponieważ jedynie przypominają hormony, wpływają na organizm z siłą 1-2% oryginału. Wśród fitoestrogenów można wyszczególnić lignany zawarte w zbożach, ziarnach kawy czy nasionach lnu, które hamują rozwój raka sutka. Stilbeny, występujące w formie resweratrolu w winogronach, które posiadają działanie przeciwmiażdżycowe, oraz flawonoidy z genisteiną na czele spowalniają tworzenie się tkanki nowotworowej. „W porównaniu do mieszkańców Azji, spożywających codziennie 200 mg fitoestrogenów, w diecie Amerykanów czy Europejczyków jest ich jedynie od 5 do 10 mg” - zauważa edokrynolog. Dlatego nie bój się sięgać po produkty sojowe. Uważać warto tylko w trakcie ciąży, ponieważ genisteina prawdopodobnie zwiększa ryzyko białaczki u niemowląt.

Mam na łydce kilkanaście małych, czerwonych żyłek blisko powierzchni skóry. Czy można coś z tym zrobić?

Małe, czerwone żyłki to teleangiektazje, czyli trwale rozszerzone naczynia włosowate, które widoczne są przez naskórek - mówi dr n. med. Anna Maria Wasilewska z PROFEMED Medycyna Estetyczna. - Jeżeli chcesz je usunąć, skorzystaj z laseroterapii”. Światło lasera pochłaniane jest bowiem przez hemoglobinę, co prowadzi do zamknięcia naczyń krwionośnych. „Możesz również zdecydować się na skleroterapię. Polega ona na wstrzyknięciu specjalnego preparatu, który przynosi ten sam efekt - dodaje dr Wasilewska. - Pamiętaj tylko, że jest to leczenie objawów, a nie przyczyn, i zabieg może wymagać powtórzenia". Chcesz mieć pewność, że wszystko jest w porządku? Wykonaj badanie dopplerowskie, które pozwala ocenić wydolność układu żylnego. Dzięki temu wykluczysz spowodowane miażdżycą zwężanie żył, niedomykanie się zastawek czy zakrzepicę. 

Jakie jest najlepsze ćwiczenie na pośladki?

„Jeśli chcesz mieć jędrną, ale niezbyt szeroką pupę, najlepsze będą martwe ciągi - mówi prof. Tadeusz Stefaniak z wrocławskiej AWF. - Skłony wykonywane z gryfem lub sztangielkami z nogami zgiętymi delikatnie w kolanach oddziałują głównie na mięśnie pośladkowe wielkie”. Pamiętaj tylko o tym, aby rozstaw stóp pokrywał się z szerokością bioder. Chcesz, aby pośladki były wydatniejsze? Wykonuj martwe ciągi techniką sumo - ustaw stopy szerzej niż biodra i skieruj palce stóp na zewnątrz. W ten sposób zmusisz do pracy nie tylko mięśnie pośladkowe wielkie, ale i średnie, małe oraz gruszkowate. Ponadto wzmocnisz odcinek lędźwiowo-krzyżowy pleców i mięśnie brzucha. „Chcesz jedynie utwardzić pośladki? Możesz w leżeniu na brzuchu, bez odrywania brody od podłoża, unosić połączone, zgięte w kolanach pod kątem prostym podudzia” - radzi prof. Stefaniak.

ZOBACZ TEŻ: 10-minutowy trening na jędrną pupę

Zobacz również:
REKLAMA