Czy pies może przejść na wegetarianizm? [Zapytaj WH]

Po raz kolejny odpowiedzieliśmy na nurtujące Was pytania.

JEFFREY WESTBROOK

Pies należy do królestwa drapieżnych – Carnivora, rodziny psowatych, których przodek był zwierzęciem mięsożernym i taka też powinna być jego dieta. „Zdarza się, że w praktyce weterynaryjnej wprowadzamy dietę o charakterze diety wegetariańskiej czy wegańskiej, ale dotyczy to zwierząt chorych, którym z różnych względów musimy ograniczyć lub zmienić źródło substancji odżywczych. Pozwala to psom na poprawę komfortu i na pewno przedłużenie ich życia” – wyjaśnia lek. wet. Karol Kirstein z Banku Krwi dla Psów i Kotów we Wrocławiu.

Ostrzega jednak przed wprowadzaniem wegetariańskiej czy wegańskiej psiej diety na własną rękę. „Zbilansowanie takiej diety jest bardzo trudne i wymaga sporej wiedzy. I nawet jeżeli uda się uwzględnić wszystkie substancje odżywcze ze źródeł roślinnych, to może nas spotkać spore rozczarowanie, gdyż pies nie będzie chciał tego jeść. Należy też pamiętać o możliwym ryzyku alergii na białka, jaja, mleka lub nietolerancji laktozy. Co więcej, mięso to nie tylko źródła białka, konkretnych aminokwasów czy niezbędnych kwasów tłuszczowych, ale również całej gamy dobrze przyswajalnych przez psa witamin (głównie z grupy B) oraz minerałów (m.in. żelazo, miedź, cynk)” – zaznacza lekarz weterynarii Kirstein.

I dodaje, że jeżeli wprowadzenie pupilowi diety roślinnej ma wynikać z filozofii naszego stylu życia, to nie róbmy tego. To nie my, ludzie, mamy czuć się komfortowo, ale nasz pies – przyjaciel. Jeżeli natomiast dieta wegetariańska czy wegańska ma poprawić jego zdrowie, to warto rozważyć z weterynarzem tę opcję.

Czy podczas karmienia piersią mogę spożywać białko przeznaczone po treningu?

„Tak. Dla kobiety o umiarkowanej aktywności fizycznej (poniżej 3 godzin treningu w tygodniu), według norm, to ilość około 1,4 g białka na kilogram masy ciała” – wyjaśnia Katarzyna Biłous, dietetyk i trener żywienia w dyscyplinach wytrzymałościowych (zabieganydietetyk. pl). Co więcej, niedostateczna ilość białka może negatywnie wpływać nie tylko na nasze samopoczucie, w tym osłabienie organizmu, ale również na postępy w redukcji wagi. „Przy braku czasu na zrobienie pełnowartościowego posiłku, niedojadaniu czy diecie eliminacyjnej odżywka białkowa często bywa idealnym rozwiązaniem. Rodzaj białka dostosuj do siebie i dziecka: wybierz najlepiej przyswajalne białko z mleka krowiego, a w razie alergii pokarmowej odżywkę białkową z ryżu brązowego. Możesz dodawać porcję do koktajli – na drugie śniadanie, do porannej owsianki albo stosuj jako przekąskę po posiłku pozbawionym źródła białka (np. makaron z sosem pomidorowym, zupa warzywna, sałatka). I, co najważniejsze, odpowiedni dobór odżywki białkowej nie zmieni składu mleka matki” – podkreśla dietetyczka.

Czy warto uprawiać seks bez zobowiązań z kumplem?

W teorii seks bez zo- bowiązań jest całkiem dobrym pomysłem na pewien okres w życiu. Np. kiedy jeszcze studiujemy i dopiero poznajemy siebie – kim jesteśmy, czego chcemy od życia i od mężczyzn. Albo może wtedy, gdy rozstałyśmy się z kimś ważnym i czujemy, że musimy jakoś dojść do siebie. I nie chcemy wchodzić w nowy związek. Wydaje się, że seks z kimś sympatycznym i znajomym może być dobrym pomysłem. Wiadomo, że to tylko bzykanko – i tyle. Co może pójść nie tak? Przede wszystkim własne emocje mogą nas zaskoczyć. Naukowcy przeprowadzili badania takich związków w grupie studentów uniwersytetu. Co się okazało? Otóż w 25% takie relacje kończą się złamanym sercem i stratą kumpla. Ktoś się zaczyna za bardzo angażować, co staje się kłopotliwe dla drugiej połowy tego specyficznego układu. Sama się zastanów, czy warto ryzykować.

Zobacz również:
REKLAMA