[ X ]

Drogi Użytkowniku,

W związku z tym, że począwszy od dnia 25.05.2018 r. na terenie Polski obowiązują nowe przepisy regulujące kwestie ochrony Państwa danych osobowych, Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), (dalej zwane RODO), Motor-Presse Polska sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu (53-238) przy ul. Ostrowskiego 7, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia – Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS: 0000151026, NIP: 8990026326, REGON: 930327847 o kapitale zakładowym w wysokości 2.860.000,00 złotych zachęcamy do zapoznania się ze zaktualizowaną treścią "Polityki prywatności" naszych Serwisów. Znajdują się w niej szczegółowe informacje na temat zasad przetwarzania danych osobowych na naszych stronach internetowych.

Kontynuując korzystanie z naszej strony internetowej (również poprzez zamknięcie tego komunikatu) z wykorzystaniem domyślnych ustawień przeglądarki internetowej w zakresie prywatności, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez Motor-Presse Polska Sp. z o. o oraz naszych Zaufanych Partnerów do celów marketingowych, w szczególności na potrzeby wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres zmieniając ustawienia plików cookies w przeglądarce.

Kontynuuj przeglądanie

REKLAMA
REKLAMA
PODZIEL SIĘOCEŃ
4.0

Czy nabiał szkodzi? [OPINIA EKSPERTA]

Podobno nabiał szkodzi na cerę i zdrowie. Czy powinnam zatem przestać jeść sery i dolewać mleko do kawy? - na pytanie naszej Czytelniczki odpowiada ekspert WH.

czy powinnam odstawić mleko fot. shutterstock.com

Czy to prawda, że picie mleka i jedzenie nabiału w dorosłym wieku nie jest zdrowe?

Wiadomość, która trafiła do naszej facebookowej skrzynki, zainteresowała nas na tyle, że o odpowiedź na pytanie naszej Czytelniczki poprosiłyśmy eksperta.

Podobno nabiał szkodzi na zdrowie i cerę. Lubię kawę z mlekiem i nie zaobserwowałam żadnych skutków ubocznych. Czy mimo to powinnam go odstawić?

REKLAMA

Na pytanie naszej Czytelniczki odpowiada ekspert – doktor Marek Szołtysik z Wydziału Nauk o Żywności Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.

Najczęstszym powodem, dla którego dorośli nie powinni pić mleka, zwłaszcza krowiego – i jeść nabiału – jest nietolerancja laktozy. „Zanikanie wraz z wiekiem enzymu laktazy, rozkładającego cukier mleczny do glukozy i galaktozy, powoduje, że laktoza nie zostanie rozłożona, więc wędruje do jelit. Powoduje to wzdęcia, rozwolnienie, a czasami i wymioty” – wyjaśnia dr Marek Szołtysik z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.

Osoby, które nie mają takich dolegliwości, spokojnie mogą sięgać po mleko. Jest ono praktycznie niezastąpionym źródłem wapnia, szczególnie ważnym dla kobiet, które znacznie częściej niż mężczyźni chorują na osteoporozę. Optymalna ilość to 1-2 szklanki dziennie, a ilości dodawane do kawy to przecież dużo mniej.

Pamiętaj jednak, że nadmiar nabiału może źle wpływać na cerę. „Pobudza gruczoły łojowe do produkcji łoju. Może zatem wywoływać przetłuszczenie się skóry i włosów, zaostrzenie trądziku, a także powodować powstawanie niechcianych krostek, zaczerwienień i podrażnień” - dodaje dermatolog, dr n. med. Danuta Nowicka. Jeżeli masz takie problemy nawet przy odrobinie mleka w kawie, zamień mleko krowie na mleko kozie czy roślinne, np. migdałowe bądź kokosowe (zobacz, czym zastąpić mleko krowie).

WH 06/2017

Komentarze

 (2)
ZOBACZ KOMENTARZE
REKLAMA
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij