Czy dieta keto wygładza i ujędrnia cerę? [ekspert odpowiada]

Dieta ketogeniczna, czyli o bardzo wysokiej zawartości tłuszczu, to obecnie niezwykle modny sposób żywienia. Sprawdzamy, czy może wygładzić i ujędrnić Twoją skórę.

dieta keto fot. Shutterstock.com

Wielonienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 oraz omega-6 są bardzo ważne dla skóry. „Wchodzą w skład tzw. płaszcza tłuszczowego skóry, który zlepia komórki naskórka, tworząc warstwę ochronną. Bez nich nie powstaną ceramidy, najcenniejsze składniki tej warstwy” – mówi dr n. med. Danuta Nowicka, specjalista dermatolog. Te tłuszcze muszą w odpowiedniej ilości trafić na Twój talerz, ponieważ organizm nie potrafi ich wytworzyć i trzeba dostarczyć mu je z zewnątrz.

Kwasy omega-3 są istotne podwójnie, ponieważ działają przeciwzapalnie, dzięki czemu zmniejszają podrażnienia, zaczerwienienia i obrzęki. Z kolei jednonienasycone kwasy tłuszczowe omega-9, które znajdziesz na przykład w oliwie i awokado, pomogą opierać się szkodliwemu działaniu promieniowania UV, przyspieszającemu starzenie się skóry.

Dzięki omega-9 stanie się ona bardziej elastyczna i wolniej będą pojawiać się na niej zmarszczki. Dieta dostarczająca odpowiedniej ilości tłuszczu jest ważna także dlatego, że poprawia przyswajanie witamin A, D, E i K. „Ta pierwsza przyspiesza proces wymiany komórek, więc sprzyja utrzymaniu gładkiej, jędrnej i młodo wyglądającej skóry. Druga sprawia, że skóra wolniej się wysusza i szybciej regeneruje, a także ogranicza reakcje alergiczne i uszkodzenia spowodowane stresem oksydacyjnym. Trzecia zredukuje wiotkość skóry, a czwarta pomoże walczyć z cieniami pod oczami i pękającymi naczynkami” – mówi dr Nowicka.

Skoro tłuszcz jest tak istotny dla skóry, mogłoby się wydawać, że dieta ketogeniczna, której jest głównym składnikiem (aż do 70%), będzie świetnym rozwiązaniem. Niewiele jest jednak badań, które by to potwierdzały.

W 2012 r. na łamach czasopisma „Skin Pharmacology and Physiology” włoscy naukowcy wyrazili opinię, że ketoza może redukować trądzik (ponieważ ogranicza wydzielanie insuliny oraz IGF-1, czyli insulinopodobnego czynnika wzrostu), ale była to wyłącznie teoretyczna analiza, która nie została poparta badaniem na osobach, które ją stosują. (POZNAJ: Skuteczne sposoby na trądzik) Trzeba też pamiętać, że wcale nie trzeba być na wymagającej diecie ketogenicznej, aby ograniczyć spożycie żywności o wysokim indeksie glikemicznym – a to ona w kilku badaniach została powiązana z nasilaniem objawów trądziku. W 2009 r. „Journal of the American Academy of Dermatology” podał, że aż u 80% osób na diecie South Beach (wariant diety ketogenicznej) stan skóry się poprawił.

Trudno jednak otrąbić sukces, skoro „Annals of Internal Medicine” informuje, że 13% ludzi na keto ma problemy z wysypką. Jeśli chcesz zobaczyć, jak ona wygląda, wpisz w wyszukiwarkę frazę „keto rash” – ma prawie 3 mln wyników, można więc wnioskować, że nie należy do rzadkości. Powód? Według jednego z badań dieta wysokotłuszczowa może zwiększać produkcję sebum i powodować problemy skórne. Wygląda więc na to, że co za dużo, to niezdrowo. Zdecydowanie polecamy Ci zadbać o obecność na talerzu zdrowych tłuszczów czy zrezygnować z potraw o wysokim indeksie glikemicznym, ale nie widzimy specjalnych powodów, by komukolwiek rekomendować ketozę jako sposób na piękną skórę.

SPRAWDŹ: Dieta ketogeniczna. Na co powinnaś uważać?

Uroda na talerzu

Pamiętaj o nich, układając menu.

OLIWA Wg francuskich badaczy zawarte w niej kwasy tłuszczowe omega-9 chronią przez promieniowaniem UV.

ŻÓŁTE I ZIELONE WARZYWA ORAZ OWOCE To wyborne źródło witamin, składników mineralnych oraz przeciwutleniaczy.

ŁOSOŚ W tercecie ze śledziem i makrelą będzie najlepszym źródłem kwasów tłuszczowych omega-3.

ZOBACZ TEŻ: Ortoreksja - zbyt zdrowe odżywianie nie jest zdrowe

Zobacz również:
REKLAMA