Czas na antocyjany [newsy]

Newsy do codziennego stosowania. Popij kawą.

Czas na antocyjany fot.shutterstock.com

Czas na antocyjany

Antocyjany to barwniki roślinne, występujące głównie w owocach leśnych. Działają przeciwzapalnie, wzmacniają układ krążenia, poprawiają wzrok, a nawet chronią przed rakiem. Jak donosi pismo „Agricultural and Food Chemistry”, najwięcej antocyjanów przyswoisz, jeśli wypijesz szejka jagodowego 2 godziny przed posiłkiem. Najlepiej na mleku, bo inne badanie wykazało, że białka krowiego mleka też zwiększają wchłanianie antocyjanów.

Nastrojowa kolacja

Wyniki badań na Binghamton University wskazują, że stan zdrowia psychicznego kobiet jest bardziej podatny na zmiany diety niż w przypadku mężczyzn. Fatalna jakość jedzenia i złe nawyki zwiększają u nas bardziej ryzyko zaburzeń nastroju, a nawet depresji. Ale jest też dobra strona: zmiana diety na zdrowszą, bardziej owocowo-warzywną może być pierwszą linią obrony przed problemami z psychiką. O tym, jak to może wpłynąć na sylwetkę, nawet już nie piszemy.

A niech gra

Martwisz się, że Twoje dziecko nic tylko gra na konsoli? Badania opublikowane w „Behavioural Brain Research” wskazują, że granie w gry wideo przed okresem dojrzewania ma korzystny wpływ na pamięć i zdolności poznawcze w późniejszych latach. Badacze odkryli, że gracze zdecydowanie lepiej radzili sobie z przewidywaniem pogody na podstawie szczątkowych danych niż ci, którzy nie grali. Zdolność przewidywania zdecydowanie przydaje się w dorosłym życiu.

SPRAWDŹ: Gry komputerowe - naukowe dowody na to, że warto sięgnąć po konsolę

Lady in red

Chcesz wygrać zawody? Załóż czerwony strój. Badania wykazały, że zawodnicy w czerwonych koszulkach wygrywają częściej niż ci ubrani w inne kolory. Niebieski też ma spore szanse na wygraną, natomiast ubranie w kolorze białym stwarza największe ryzyko porażki. Uczeni wciąż nie są pewni, czy taki rozkład kolorów wśród zwycięzców wynika z tego, że czerwony dodaje pewności siebie, czy też może jest tak, że zawodnicy ubrani kontrastowo są łatwiejsi do zauważenia, a więc łatwiej do nich podać piłkę, rzadziej się na nich wpada przypadkiem etc. Niezależnie od tego, jaki mechanizm się za tym kryje, jeśli szykujesz się do zawodów i masz wybór, wybierz czerwony strój – co Ci szkodzi?

Fake news: Szczepionki mRNA powodują choroby psychiczne

Szczepionki z wykorzystaniem technologii mRNA są niebezpieczne dla osób cierpiących na zaburzenia psychiczne i neurologiczne.

FAKT

Serwis zdrowie.pap.pl zapytał o to prof. Piotra Gałeckiego z Kliniki Psychiatrii Dorosłych Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, krajowego konsultanat w dziedzinie psychiatrii. „Twierdzenia, że wstrzyknięte w szczepionce mRNA białko kolca wywołuje choroby psychiczne, nie mają żadnych podstaw biologicznych. Nie ma opisu żadnego przypadku, z którego wynikałoby coś takiego” – odpowiedział specjalista.

ZOBACZ TEŻ: Szczepionki - jak skutecznie chronią?

REKLAMA