Czarna magia: jak zaparzyć kawę idealną w domowych warunkach?

Bez względu na to, jaką kawę lubisz popijać, sprawimy, abrakadabra, że każdy kubek będzie świetny.

kawa fot. Shutterstock.com

Pandemia, zdalna praca i wymuszone zamknięcie w domu zrobiły z nas kawoszki. I to można zapisać na plus przeklętemu wirusowi. Firmy handlujące kawą i akcesoriami zarabiają teraz ponoć krocie, ale niech zarabiają, jeżeli ma nam to wychodzić na zdrowie. A akurat kawa jak najbardziej wychodzi. Sprawdźcie, jakie dobrodziejstwa za nią stoją i jak ją przyrządzać, by oprócz zdrowia cieszyć także smak i zmysły. Kawoszki całego świata – łączcie się!

Kawa w domu

Wciśnięcie guzika w ekspresie z kapsułką nie czyni z Ciebie baristki. Ale te umiejętności już tak. Sprawdź dwa sposoby.

Przelewowy

Kropelkowa metoda parzenia kawy wymaga przede wszystkim ustalenia właściwych proporcji wody do zmielonych ziaren kawy. A te wyglądają następująco: na każde 180 ml wody musisz policzyć 2 płaskie łyżki kawy.

French Press

Ten dzbanek z tłokiem wymaga takich samych proporcji: 2 łyżki kawy na 180 ml wody. Tanie może być wrząca, więc po zagotowaniu odstaw czajnik na minutę. No to zaczynamy czary z zegarkiem w ręku. Wsyp kawę do dzbanka i zalej ją gorącą wodą. Zamieszaj przez 30 sekund i przykryj na chwilę. Mieszaj teraz przez 1,5 minuty i przykryj, potem mieszaj przez 2,5 min, przykryj i odstaw na 3,5 min. Opuść tłok i gotowe.

ZOBACZ: Alternatywne metody parzenia kawy, czyli jak przygotować dobrą kawę bez ekspresu

Jaka kawa?

Spośród 500 kawowców uprawia się trzy: arabikę, robustę i liberikę (ta ostatnia stanowi tylko 1% produkcji). Arabika jest łagodna i ma mocny aromat, natomiast robusta ma kwaśny, gorzki smak, słabszy aromat, ale więcej kofeiny.

Uboczne skutki małej czarnej

Rzadko się zdarza, by uboczne skutki były nawet lepsze od głównego celu, dla którego sięgamy po kawę, czyli zwalczanie senności.

Świetna na mózg

Regularne picie kawy obniża ryzyko demencji w starszym wieku, ale ma też szybsze skutki. Badania naukowe wykazały, że ryzyko samobójstwa wśród kawoszy jest o 50% niższe niż u kawowych abstynentów. Nie jest pewne, czy to związek przyczynowo-skutkowy, czy tylko jest tak, że po prostu ludzie, którzy mają lepsze samopoczucie częściej piją kawę, ale z pewnością nie zaszkodzi przemyśleć tego nad filiżanką. 

Świetna na serce

Kofeina jest psychoaktywnym alkaloidem, który odpędza zmęczenie, działając na neuroreceptory – podobnie zresztą jak nikotyna i kokaina. Jednak w odróżnieniu od nich już jeden kubek kawy wypijany raz na tydzień zmniejsza ryzyko niewydolności serca o 8%.

Świetna na talię

Kofeina wpływa hamująco na apetyt, a na dodatek podnosi spoczynkową przemianę materii i termogenezę. Poza tym dawka energii z wypitej kawy skłania do intensywniejszego treningu, a to oznacza więcej spalonego tłuszczu.

Świetna na wszystko

Badania przeprowadzone na Harvardzie wiążą picie kawy z mniejszym ryzykiem chorób przewlekłych, w tym niektórych nowotworów. Te dobrodziejstwa zaczynają się po 3 do 5 filiżanek dziennie.

SPRAWDŹ: Najlepszy sprzęt do kawy parzonej na zimno [przegląd zestawów do cold brew]

kawa fot. Shutterstock.com

Instant wraca

Kawy rozpuszczalne całkiem zasłużenie nie cieszyły się dobrą opinią. Dzięki jednak małym producentom wracają do łask, trzeba tylko poszperać w sieci.

Steeped California Blend, Medium Roast Paczkowana jest dokładnie tak samo, jak torebki z herbatą, i dostajesz napar z orzechową nutą, steepedcoffee.com

Intelligentsia Illumination Blend Ta aromatyczna mieszanka zachwyci Cię nutami kokosa i leśnych owoców, intelligentsia.com

Hub Single Origin Instant Coffee Ta z kolei pakowana jest w fiolki pełne, wartych grzechu, aromatów czekolady i melasy, hubcoffeeroasters.com

Inny smak

Wzmocnij swoją kawę dodatkowymi aromatami i smakiem.

  1. Wsyp do French Press średnio zmielone ziarna i dołóż do nich laskę wanilii.
  2. Dosyp łyżkę gorzkiego kakao, wlej gorącą (nie wrzącą) wodę i zaparz kawę.
  3. Możesz spróbować też na zimno – do pojemnika na kostki lodu wlej mleko migdałowe, posyp je cynamonem i zamroź.

ZOBACZ TEŻ: Kawa rozpuszczalna - czy jest zdrowa?

Zobacz również:
REKLAMA