Cukier vs tłuszcz: co ograniczyć?

W każdej diecie pada słowo „mniej”. Nie zawsze chodzi o obcinanie ilości, częściej o jakość. Bierzemy pod lupę dietę niskowęglowodanową oraz dietę niskotłuszczową i sprawdzamy, co lepiej ograniczyć dla dobra zgrabnej sylwetki, zdrowia i formy – cukier czy tłuszcz.

słodycze fot. shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Zdrowie

Dieta niskowęglowodanowa

Tak, węglowodany mają być głównym źródłem energii, ale nie te w postaci cukru rafinowanego (sprawdź, na czym polega uzależnienie od cukru i poznaj listę jego synonimów). Jest jeszcze jedno ale: wg badań dieta niskowęglowodanowa skuteczniej niż niskotłuszczowa obniża poziom triglicerydów (przyczyniających się do chorób serca) i podnosi poziom cholesterolu HDL (chroniącego przed tymi chorobami). Gorzka prawda.

Dieta niskotłuszczowa

W sumie każdy powinien być na diecie niskotłuszczowej, bo wg zaleceń jego udział w posiłkach nie przekracza 30%. Zatem problemem nie jest ile, ale jakie. Dobre tłuszcze (np. omega-3 i -6) dostarczają niezbędnych dla zdrowia witamin i antyoksydantów. Nawet owiane złą sławą tłuszcze nasycone bywają dobre – wg badań olej kokosowy pomaga chudnąć.

Wybór: na bezludnej wyspie przeżyłabyś bez cukierków. Bez tłuszczu nie.

fot. Sedlacek 2014/shutterstock.com fot. Sedlacek 2014/shutterstock.com
fot. Sedlacek 2014/shutterstock.com

Odchudzanie

Dieta niskowęglowodanowa

Jedno z badań pokazało, że osoby, które przez kilka miesięcy ograniczyły węglowodany, chudły szybciej niż te, które zmniejszyły ilość tłuszczu w diecie, chociaż po roku wyniki obu grup się wyrównały. Jedząc mniej cukrów, często sięgamy po więcej białka i tłuszczu, które są sycące. Cukry dają szybkiego kopa energii, ale także szybszy powrót głodu.  

Dieta niskotłuszczowa

1 gram tłuszczu dostarcza 9 kalorii, czyli ponad 2 razy więcej niż 1 gram węglowodanów. Dlatego teoretycznie łatwiej pozbyć się sadełka, ograniczając tłuszcze. W praktyce jednak dowiedziono, że osoby na diecie niskowęglowodanowej, nie ograniczając tłuszczów, chudły szybciej, a do tego najwięcej centymetrów traciły w talii. Czego chcieć więcej?

Wybór: niskowęglowodanowa (za tempo odchudzania i węższą talię).

kobieta z hantlami Shutterstock.com

Forma

Dieta niskowęglowodanowa

Jeżeli trenujesz, to wiesz, że bez węgli nie ma co zakładać adidasów. Nie możesz stawać się silniejsza, nie mając sił na trening. Są na to liczne dowody naukowe. Np. po tygodniu na diecie bogatej w cukry biegacze pokonali 30 km na bieżni o 10% szybciej niż reszta. Inni badani po 2 dniach ładowania energii węglami kasowali konkurencję w liczbie przysiadów

Dieta niskotłuszczowa

Wydaje się, że energetyczna dieta pełna węglowodanów i skąpa w tłuszcze jest stworzona dla bywalczyń siłowni. Ale to zależy, po co się na tę siłownię chodzi. Wg jednych z badań węglowodanowa przekąska przed treningiem spowalnia spalanie tłuszczu. Jeżeli planujesz długi bieg, to bez tankowania się nie obejdzie, ale na 50 min fitnessu idź bez batonika.

Wybór: zależy od celu treningu i rodzaju wysiłku.

słodycze fot. shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Wygrywa: mniej węgli

Nie chodzi o to, żebyś przeszła na dietę Atkinsa, ale kiedy musisz coś ograniczyć, to przystopuj z węglowodanami. Zastanów się, czy zawsze ćwiczysz na tyle intensywnie, że każdą porcję makaronu, żelu energetycznego czy słodkiego izotoniku spalasz na treningu?

Z tłuszczów (tych dobrych – z ryb czy orzechów) nie można rezygnować, bo są nie tylko źródłem energii, ale też naszym sojusznikiem w walce o zdrowe i smukłe ciało, a każda komórka czerpie z nich korzyści.

WH 10/2015

REKLAMA