Co zrobić z dyni?

Gdy nadchodzi sezon na dynię, warto go wykorzystać na maksa. Dynia jest zdrowa, smaczna i idealnie odnajduje się zarówno w daniach na słono, jak i na słodko. Co zrobić z dyni? Oto ona, królowa jesieni i 10 przepisów na wykorzystanie jej zalet w kuchni.

co zrobić z dyni fot. shutterstock.com

Dynia (Cucurbita L.) to jednoroczna roślina spokrewniona z cukinią, melonem czy ogórkiem, gdyż wszystkie te warzywa należą do rodziny dyniowatych (Cucurbitaceae). Nie wszystkie dynie są jadalne, niektóre hoduje się jedynie w celach ozdobnych. Nie wszystkie też są pomarańczowe - istnieją odmiany białe, niebieskie, zielone czy czerwone. Odmian dyń jest ponad 20, ale do najpopularniejszych zalicza się dynie: hokkaido, piżmowe, zwyczajne oraz olbrzymie.

Dynia ma niską kaloryczność (100 g dyni to jedyne 34 kcal), ale bogactwo prozdrowotnych składników. Jedna porcja pomarańczowego warzywa dostarczy Ci 100% dziennego zapotrzebowania witaminy A oraz sporą dawkę witaminy E, C, a także składników mineralnych takich jak: wapń, magnez, potas i selen oraz kwas foliowy i niacynę.

Przywędrowała do nas z Ameryki Środkowej. To tam uprawiano ją do tysięcy lat i ceniono nie tylko za smak, ale również właściwości prozdrowotne. Dynia jest wyjątkowym warzywem także pod względem kulinarnej wszechstronności, bo z jej miąższu powstają pożywne zupy, burgery czy ciasta, pestki dyni sprawdzają się zarówno jako przegryzka, jak i dodatek do sałatek, a z kolei bardzo zdrowy olej przyda się do przygotowania dressingu do sałatek.

Co zrobić z dyni?

  1. Zupa krem z dyni i batatów
  2. Dżem z dyni i jabłek
  3. Placki dyniowe z jajkiem w koszulce i awokado
  4. Pesto dyniowe
  5. Spaghetti bolognese z makaronem z dyni
  6. Frytki z dyni
  7. Leczo z dynią i tempehem
  8. Burgery z dyni
  9. Pumpkin spiced latte
  10. Chlebek dyniowy
zupa z dynią fot. shutterstock.com
fot. shutterstock.com

1. Zupa krem z dyni i batatów

Dynia dzięki swojej konsystencji idealnie nadaje się na główny składnik kremów, dlatego nikt nie wyobraża sobie jesiennej kuchni bez zupy kremu z dyni i batatów. Wypróbuj nasz przepis na to rozgrzewające i pożywne danie.

przetwory z dyni fot. shutterstock.com

2. Dżem z dyni i jabłek

Choć sezon na dynie jest dosyć krótki, bo trwa tylko od września do listopada, to jej wyjątkowy smak można zachować na dłużej. Jak? Przygotowując z niej przetwory. Klasycznym połączeniem smakowym jest dżem z dyni i jabłek.

placki z dyni fot. shutterstock.com

3. Placki dyniowe z jajkiem w koszulce i awokado

Kolejny przepis to propozycja dla fanów późnych śniadań i - oczywiście - dyni. Placki dyniowe z jajkiem w koszulce i awokado to świetny sposób na celebrowanie wspólnych chwil przy stole.

pesto z dyni fot. shutterstock.com

4. Pesto dyniowe

Pesto z bazylii to klasyk, ale dziś zaproponujemy Ci jesienną odsłonę - pesto dyniowe. Jest łatwe w przygotowaniu i sprawdzi się idealnie jako dodatek do makaronu lub smarowidło do chleba.

spaghetti z dyni fot. shutterstock.com

5. Spaghetti bolognese z makronem z dyni

Makaron z dyni? To wynalazek nie tylko zaskakujący, ale i smaczny oraz zdrowy. Klasyczną włoską potrawę zamieniamy na niskokaloryczne spaghetti w wersji jesienne. Wypróbuj spaghetti bolognese z makaronem z dyni.

frytki z dyni fot. shutterstock.com

6. Frytki z dyni

Już dawno przestaliśmy opierać się jedynie na frytkach z ziemniaków, zastępując je innymi warzywami korzeniowymi. Tej jesieni przyszedł czas na wypróbowanie przepisu na pikantne frytki z dyni.

leczo z dyni fot. shutterstock.com

8. Burgery z dyni

Dynia zaskakuje mnogością sposobów na jej wykorzystanie w kuchni. Ten jest wyjątkowy, bo udowadnia, ze dynia to świetny zamiennik mięsa w kuchni roślinnej. Wypróbuj nasz przepis na burgery z dyni i przekonaj się, że bez mięsa może być równie smacznie.

pumpkin spiced latte fot. shutterstock.com

9. Pumpkin spiced latte

Kultową kawę ze Starbucksa można przygotować w domu. Ta wersja jest równie pyszna, ale mniej kaloryczna i bardziej ekonomiczna. Zobacz, jak przyrządzić pumpkin spiced latte.

chlebek dyniowy fot. shutterstock.com

10. Chlebek dyniowy

Ile można jeść chlebek bananowy? Najwyższa pora wypróbować jesienną odmianę tej potrawy i sięgnąć po nasz przepis na chlebek dyniowy.

REKLAMA