Co się dzieje gdy... jesz antyoksydanty

Solidna dawka antyoksydantów obecnych w owocach, warzywach liściastych, zielonej herbacie i czerwonym winie, działa na wolne rodniki jak miotła. Sprawdź, w jaki sposób możesz poprawić swój wygląd i zdrowie, jedząc je regularnie.

kobieta, książka, studia, nauka, czytanie fot. shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Mózg

Badania opublikowane w magazynie „Neurology” wykazały, że osoby, które dwukrotnie zwiększyły ilość przeciwutleniaczy w diecie, poprawiły zdolność koncentracji i pamięć krótkotrwałą. W tej grupie obniżyło się również ryzyko wczesnej demencji. Szczególnie pozytywne skutki ma picie zielonej herbaty.

Sprawdź także, czego unikać w kuchni, aby nie zaszkodzić kondycji swojego mózgu.

Wzrok

Silny przeciwutleniacz, luteina (znajdziesz ją np. w jagodach czy jarmużu), chroni oczy przed skutkami promieniowania UV (zobacz również, jak zabezpieczyć skórę przez słońcem). Warto pamiętać, że słońce szkodzi oczom, a rezultatem może być zaćma, degeneracja plamki żółtej, a niekiedy nawet czerniak oka.

uroda, włosy, kobieta, twarz, lustro Pressmaster / shutterstock.com
shutterstock.com

Skóra

Antyoksydanty odmładzają. Uczeni z uniwersytetu w Hongkongu tłumaczą, że przeciwdziałają one skracaniu telomerów – fragmentów DNA znajdujących się na końcach chromosomów. Im dłuższe telomery, tym biologicznie młodsza komórka. To się oczywiście przekłada na stan naszej skóry.

Serce

Badania wykazują, że produkty bogate w antyoksydanty mogą pomóc obniżyć ciśnienie krwi, jak i ilość złego cholesterolu. A – co ważne dla diabetyków – poprawiają wrażliwość na insulinę.

trening siłowy, kobieta, fitness, trening, hantle fot. shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Mięśnie

I tu niespodzianka: nie wszystkie wolne rodniki to szkodniki. Te, które powstają podczas wysiłku fizycznego, stymulują mięśnie do wzrostu. Unikaj antyutleniaczy przez cztery godziny po siłowni.

Płodność

Niestety, najnowsze badania nie potwierdzają wcześniejszych doniesień, jakoby antyoksydanty miały jakikolwiek wpływ na płodność (sprawdź też 8 prostych kroków do zwiększenia płodności).

WH 10/2015

REKLAMA