Co pić zamiast wody i soków z kartonu? [nawadnianie organizmu]

Nie lubisz wody? Nie szkodzi. O odpowiednie nawodnienie organizmu możesz zadbać, pijąc inne napoje. Jakie i w jakich ilościach? Na to pytanie odpowiada nasza dietetyczka.

co pić zamiast wody fot. Getty Images
Dodaj cytrynę, a jeśli to nie wystarczy, zdecyduj się na bąbelki.

Nie przepadam za wodą, a soki z kartonu zawierają dużo cukru. Co w takim razie powinnam pić?

Na pytanie naszej Czytelniczki odpowiada ekspertka – założycielka oraz główny dietetyk w Poradni Dietetycznej hälsa.

Po pierwsze, w ciągu dnia powinnaś wypić 1,5-2 litry płynów. „Najefektywniej pragnienie zaspokajają napoje hipotoniczne – mówi Aneta Łańcuchowska z Poradni Dietetycznej hälsa. – Czyli takie, które są rzadsze niż płyny ustrojowe. Należy do nich m.in. woda czy słaba, niesłodzona herbata”.

Dlatego dobrze by było, gdybyś przekonała się do wody średnio zmineralizowanej (500-1000 mg składników mineralnych na litr). Aby poprawić jej smak, możesz dodać cytrynę oraz odrobinę miodu. „Woda nisko zmineralizowana, często nazywana źródlaną, nie uzupełni pierwiastków, które tracisz wraz z potem, a wysoko zmineralizowana może zawierać ich zbyt dużo” – tłumaczy dietetyk. Dodatkowo możesz pić również samodzielnie wyciskane soki warzywne czy owocowe.

„Napoje izotoniczne szybciej uzupełniają brakujące mikro- i makroelementy, niestety większość z nich zawiera znaczne ilości sztucznych barwników, słodzików i konserwantów – mówi Aneta Łańcuchowska. – Natomiast napoje energetyczne (hipertoniczne) odwadniają i wypłukują minerały z organizmu”. Dlatego staraj się ich unikać.

Uwaga: jeśli masz do nas jakąś sprawę, chcesz nas o coś zapytać, powiedzieć, o czym chciałabyś przeczytać w WH, zajrzyj na nasz oficjalny facebookowy profil. Możesz być pewna, że żadnej wiadomości nie zostawiamy bez odpowiedzi, a na najciekawsze pytania, odpowiadamy na łamach papierowego wydania „Women’s Health”.

WH 05/2015

REKLAMA