Co jeść na koncentrację?

Jajka, pełne ziarna, daktyle... Jeżeli chcesz dostarczyć swoim szarym komórkom odpowiedniego paliwa, by cały dzień cieszyć się umysłem ostrym jak brzytwa, sięgnij po nasze śniadaniowe propozycje. Zobacz, co jeść na śniadanie.

jajka Shutterstock
fot. shutterstock.com

Szare komórki czerpią energię z glukozy. Przy dużym wysiłku umysłowym zapotrzebowanie na glukozę wzrasta aż o 50%. Gdy jej zabraknie, natychmiast obniża się zdolność koncentracji i kojarzenia, wydłuża się czas reakcji. Ważne: bez tlenu zapasy energii nie mogą być prawidłowo wykorzystywane, dlatego trzeba wychodzić na spacer.

Jeśli w Twojej pracy potrzebujesz umysłu ostrego jak brzytwa, jeśli studiujesz lub szykujesz się do jakiegoś ważnego egzaminu, nie zapominaj o śniadaniu. Oto poranne propozycje diety dla mózgu.

Śniadanie

Dwa jajka plus dwie kanapki z pełnoziarnistego pieczywa z twarożkiem ziołowym lub z żółtym serem. Dzięki tym składnikom zapewnisz sobie odpowiednią ilość węglowodanów do produkcji energii i niezbędnego przy koncentracji żelaza. Bez żelaza szwankuje zaopatrywanie komórek w tlen i zapał do ruszania głową gaśnie.

ZOBACZ TEŻ: Szparagi w szynce – przepis na wiosenną przekąskę

Lunch

Wybierz pstrąga z dużą ilością zielonej pietruszki lub fasolki szparagowej. Mięso pstrąga zawiera duże ilości choliny i lecytyny – substancji wspomagających pamięć. Witamina B1 zawarta w pietruszce czy fasolce ułatwia ich przyswajanie.

Przekąski

Orzechy ziemne i daktyle. Zawierają lizynę i tyrozynę, które wspomagają wytwarzanie dopaminy – hormonu odpowiedzialnego za przewodzenie impulsów nerwowych. Śmiało więc ładuj do buzi łyżkę masła orzechowego. Uważaj jednak na ilość, bo orzechy chociaż nieziemsko zdrowe, są przy okazji piekielnie kaloryczne.

Napoje

Sok jabłkowy zmieszany z wodą mineralną, w proporcjach 1:1. Węglowodany z soku są szybko przetwarzane w glukozę, a zawarty w nim bor wzmaga efektywność myślenia. Pij zieloną herbatę, która wzmacnia odporność i uspokaja. Uważaj na kawę i czarną herbatę – utrudniają przyswajanie żelaza.

Jeśli jutro czeka Cię stresujący dzień, zobacz zdrowe śniadanie na stres. A może ostro trenujesz? Dowiedz się zatem, co jeść, żeby zapewnić sobie energię na aktywny poranek.

REKLAMA