Cheat meal: czy warto ulec pokusie? [WH NEWS]

Czy cheat meal lub cheat day to dobry pomysł? Jak gotować warzywa strączkowe, żeby nie mieć wzdęć i co tak naprawdę pozwala nam uniknąć efektu jo-jo? Oto porcja faktów, które pomogą Ci schudnąć i utrzymać zgrabną sylwetkę.

cheat meal czy ulec pokusie fot. shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Jak to jest z tym cheat mealem?

Psychologowie chwalą taktykę, by co jakiś czas odpuścić dietę i zapomnieć o liczeniu kalorii (swoją drogą macie pomysł, jak przetłumaczyć angielski zwrot cheat meal lub cheat day? Jeśli tak, napiszcie nam w komentarzu!). Oto 3 warianty tej koncepcji.

1. Przekąska

Gdy trzymanie diety wydaje się nie do wytrzymania i nieustannie męczy Cię ochota na podjadanie, dobrym pomysłem będzie zaplanowanie dziennej przekąski rzędu 200 kcal, która da Ci przyjemność z jedzenia i pomoże trzymać się wytycznych przy głównych posiłkach.

2. Jeden posiłek (tzw. cheat meal)

Cały posiłek bez ograniczeń to dobry pomysł, gdy prowadzisz ożywione życie towarzyskie i często zdarzają się okazje do biesiadowania, np. urodziny. Nie próbuj na nich cierpieć i odmawiać sobie przyjemności. Wszystko będzie dobrze, jeśli okazje nie będą zdarzać się zbyt często.

A jeśli już mowa o urodzinach – zawsze możesz poszukać zdrowszych alternatyw dla tradycyjnych ciast i tortów. nie wierzysz? Widocznie jeszcze nie wypróbowałaś 6 przepisów na pyszne i zdrowe ciasteczka ani 10 sprawdzonych przepisów na dietetyczne ciasta.

3. Cały dzień (tzw. cheat day)

Gdy masz już serdecznie dość nieustannego liczenia kalorii, a frustracja stawia pod znakiem zapytania całą dietę, pomóc może wyznaczenie jednego dnia w tygodniu, w którym nie będziesz narzucać sobie żadnych ograniczeń. To będzie taki reset dla umysłu i ciała.

Pamiętaj: dające psychiczny luz odstępstwo od diety traktuj nie jako ucieczkę od ograniczeń, lecz jako nagrodę za swój wysiłek.

odchudzanie Shutterstock
fot. shutterstock.com

Sposób na pozbycie się jo-jo

Samo zrzucenie wagi nie jest tak trudne, jak utrzymanie tego efektu. Dlatego naukowcy z Cornell University zbadali, jak radzą sobie kobiety, które przeszły przez 12-tygodniową dietę. Obserwowano je następnie przez 3 lata. Okazało się, że czynnikami, które najbardziej pomagały w zachowaniu niższej wagi, były wsparcie najbliższych dla zdrowych nawyków oraz poczucie sprawczości, czyli wpływu na własny los, a nie – czego można by się spodziewać – aktywność fizyczna.

fot. Andrii Gorulko 2015/shutterstock.com fot. Andrii Gorulko 2015/shutterstock.com
fot. Andrii Gorulko 2015/shutterstock.com

Strączkami do pełna

Badacze z uniwersytetu w Kopenhadze porównali, jak zaspokajają apetyt dania o podobnej kaloryczności. Jedne były oparte na mięsie (zawierały więcej białka), a drugie na warzywach strączkowych (mniej protein, ale dużo więcej błonnika). Z porównania zwycięsko wyszły te drugie. Dlatego polecamy 3 przepisy na dania z fasolą.

Unikasz strączków, bo powodują wzdęcia? Mocz je przed gotowaniem 8-12 h z dodatkiem sody, a potem zmień wodę i gotuj przez pierwszy kwadrans bez przykrycia. Powinno pomóc.

WH 05/2017

REKLAMA