Cebula chroni biust [WH News]

GettyImages

Jeśli nie próbowałaś jeszcze sofrito, to najwyższy czas spróbować, bo według badania opublikowanego w piśmie „Nutrition and Cancer” regularne jadanie tej aromatycznej podstawy sosów i prostych dań zmniejsza ryzyko zachorowania na raka piersi aż o 67%. Co to jest sofrito? To po prostu pokrojona w kostkę cebula i czosnek, wrzucone na patelnię z oliwą. Potem możesz dodać pomidorki, zrobić na tym zupę czy gulasz. Prawdopodobnie robiłaś to już nieraz, tylko nie wiedziałaś, że na południu nazywa się to właśnie sofrito.

ZOBACZ TEŻ: Rak piersi - fakty, o których mogłaś nie wiedzieć

Ciszej tam!

WHO przestrzega, że słuchanie głośnej muzyki (powyżej 85 dB) przez 10 godzin tygodniowo zwiększa znacząco ryzyko utraty słuchu. Często odruchowo podkręcamy głośność, żeby zagłuszyć dźwięki otoczenia i cieszyć się czystą muzyką. Wystarczy kupić słuchawki z systemem noise cancelling, żeby móc się cieszyć muzyką bez szkody dla słuchu.

Okres ochrony

Po uważnych obserwacjach żeńskiej drużyny hokejowej w Anglii uczeni doszli do wniosku, że między pierwszym dniem okresu a owulacją ryzyko kontuzji jest większe. Masz okres albo skończył Ci się niedawno? W tym czasie szczególnie przyłóż się do rozgrzewki.

Zjedz ogryzek

Austriaccy uczeni ustalili, że osoby zjadające jabłka w całości dostarczają sobie 10 razy więcej dobroczynnych dla jelit bakterii niż ci, którzy zostawiają ogryzki. To samo badanie wykazało, że w jabłkach tzw. organicznych tych dobrych bakterii było znacznie więcej.

Wstań na raz

Jeżeli masz zwyczaj ustawiać budzik na 7.00, 7.15, 7.25 itd., lepiej z tego zrezygnuj i zacznij wstawać na pierwszy dzwonek budzika. Według „Sleep Clinic Services”, kiedy pozwalasz sobie zasnąć jeszcze na kilka minut, ryzykujesz tym, że po wstaniu będziesz senna i nieogarnięta nawet przez kilka godzin.

Czarny bez powikłań

Właśnie zaczyna się sezon na chusteczki higieniczne. Jeśli i Ciebie dopadnie grypa, sięgnij po środek babciny – syrop z czarnego bzu. Uczeni z Hebrew University-Hadassah Medical School w Jerozolimie sprawdzili skuteczność tego syropu i wykazali, że zakażeni grypą ludzie, którzy 4 razy dziennie wypijali 15 ml syropu, odczuwali ulgę o 4 dni wcześniej niż ci, którzy czarnego bzu w płynie nie pili.

Zobacz również:
REKLAMA