Włosi mają oczywiście wszystkie prawa rodzicielskie do bruschetty, ale nie sposób dociec, w którym regionie Włoch ją wymyślono. Czy to zresztą ważne? Potoczna wiedza przenoszona z pokolenia na pokolenie przypisuje wynalazek bruschetty rolnikom- plantatorom oliwek, którzy opiekali kawałki chleba nad ogniem, polewali je świeżo wytłoczoną oliwą i posypywali solą. Jakie by nie były początki, finał jest dla nas wspaniały, bo bruschetta weszła do kanonu światowych przystawek. I teraz ten fakt wykorzystamy.
SPRAWDŹ: Insta trend - Sushi donuty
Jak zrobić bruschettę?
Bruschetta najlepiej wychodzi z ciabatty: pokrój ją na kromeczki o grubości 2 centymetrów, natrzyj przekrojoną stroną przepołowionego ząbka czosnku i opiecz na złoto. A teraz czas na dodatki, które zrobią z niej smakowe arcydzieło.
1. Z krewetkami i pomidorkami koktajlowymi
Przygotuj: 3 czerwone pomidorki koktajlowe pokrojone w plasterki, 3 żółte pomidorki koktajlowe pokrojone w plasterki, oliwa extra-vergine, sól morska i świeżo zmielony czarny pieprz, 6 ugotowanych i obranych krewetek, listki kolendry do przybrania
Na grzankach ułóż plasterki pomidorów, skrop odrobiną oliwy, posyp solą i pieprzem. Na wierzchu każdej połóż po krewetce i udekoruj kolendrą.
Lubisz krewetki? Z pewnością posmakuje Ci także krewetkowy pad thai w wersji light - tutaj znajdziesz przepis.
2. Z szynką parmeńską i świeżymi figami
Przygotuj: 6 plasterków szynki parmeńskiej, 2 dojrzałe, świeże figi przekrojone wzdłuż na cienkie plasterki, świeżo zmielony czarny pieprz, szczypiorek do przybrania
Na każdej grzance połóż zwinięty plasterek szynki parmeńskiej, a na nim plasterek figi i oprósz pieprzem. Udekoruj długimi łodyżkami szczypiorku.
3. Z kozim serem, orzechami włoskimi i gruszką
Przygotuj: 60 g miękkiego koziego sera, 1 mały pęczek rukwi wodnej, odrobinę soku z wyciśniętej cytryny, 3 orzechy włoskie podzielone na połówki, 1 dojrzałą gruszkę oczyszczoną z gniazda nasiennego i pokrojoną wzdłuż na cienkie plasterki, świeżo zmielony czarny pieprz
Na każdej grzance rozsmaruj trochę koziego sera i połóż na nich po kilka listków rukwi wodnej i plasterków gruszki. Posyp pieprzem, skrop świeżym sokiem z cytryny i udekoruj każdą połówką orzecha włoskiego.
4. Z pieczonymi warzywami i orzeszkami pinii
Przygotuj: 1 czerwoną paprykę, 1 żółtą paprykę, 1 małą czerwoną cebulę pokrojoną w ćwiartki, oliwa extra- vergine, czarne oliwki bez pestek, 30 g uprażonych orzeszków pinii, listki bazylii, wiórki parmezanu
Papryki i cebula powinny być upieczone. Możesz to zrobić na dwa sposoby: albo wstawić je na blasze do piekarnika o temperaturze 200 st. C na 10-12 minut, albo nadziać je na widelec z długą rączką i opalić nad ogniem kuchenki, aż skórka sczernieje z każdej strony. W obu przypadkach zaraz po operacji wrzuć papryki do foliowej torby, zamknij ją i dać paprykom ostygnąć ( po tym zabiegu skórka będzie bezproblemowo odchodzić od miąższu). Oczyść papryki z gniazd nasiennych, zdejmij skórkę i pokrój w cienkie paseczki. Na grzankach układaj paseczki papryki, wachlarzyki cebuli i skrop je oliwą. Na wierzch dołóż oliwki, uprażone na suchej patelni orzeszki pinii, listki bazylii i wiórki parmezanu. By zrobić te ostatnie, żeby wyglądały jak w topowej restauracji wytnij małym nożem trójkątne wgłębienie w dłuższym boku kawałka parmezanu i obieraczką do warzyw wykrawaj z wgłębienia cieniutki plasterki (jeżeli chcesz mieć większe wiórki, powiększ trójkątne wgłębienie w serze).