Zdrowe nawyki żywieniowe w tydzień

Impreza za tydzień: chcesz wyglądać zjawiskowo, ale na Twojej drodze stoi kilka nadprogramowych centymetrów? Zamiast głowić się, jak szybko schudnąć, wprowadź drobne zmiany do swoich nawyków żywieniowych. Zobacz nasze rady.

kobieta je sałatkę, fot. shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Zapomnij o głodówce – nie spełni swojego zadania, a poza tym istnieje spore ryzyko, że się złamiesz i w środku nocy przypuścisz frontalny atak na lodówkę. Wybierz metodę małych kroków – jedna zmiana na lepsze dziennie. Już po tygodniu będziesz lżejsza o złe samopoczucie i zbędny balast.

 

Poniedziałek – odmów drinka

Alkohol szkodzi na wiele sposobów. Nie tylko odwadnia i zawiera mnóstwo pustych kalorii (1 g alkoholu to 7 kcal), ale na dodatek towarzyszy mu zwykle równie solidna, co niepotrzebna, uczta. W końcu kto pije na pusty żołądek? Lepiej sobie odpuść. Zobacz, dlaczego trening i procenty niezbyt do siebie pasują: Sport a alkohol: dopamina w płynie.

Wtorek – postaw na błonnik

Same doradzamy, żeby ograniczać ilość węglowodanów, ale to dążenie nie powinno obejmować błonnika, który jest źródłem sytości. Znajdziesz go np. w pełnoziarnistym pieczywie (prawdziwym, nie kolorowanym), quinoi czy brązowym ryżu.

Środa – nie bój się tłuszczu

Owszem, ma najwięcej kalorii, ale badania wskazują, że na długo zaspokaja głód. Jednonienasycone kwasy tłuszczowe (oliwa z oliwek czy awokado) oraz wielonienasycone kwasy omega-3 (tłuste ryby) powinny być stałym składnikiem diety. Podziękują Ci za to talia i serce.

Czwartek – ogranicz cukier

Jest z nim podobnie jak z alkoholem: to kalorie, które nie dostarczają organizmowi potrzebnych składników. Nie wystarczy, że przestaniesz słodzić – czytaj etykiety i ogranicz produkty, do których niepotrzebnie dodaje się cukier. Możesz też wypróbować zdrowsze zamienniki cukru. Dowiedz się, czym najlepiej zastąpić cukier.

Piątek – pij wodę

Komórki zatrzymują wodę, gdy brakuje jej w organizmie. 2-3 l wody dziennie powinno załatwić sprawę. Pij częściej i powoli, a nie pół litra na raz co jakiś czas. Skuteczniej nawodnisz organizm i nie będziesz co chwila biegać do toalety.

Sobota – zaprzyjaźnij się z białkiem

Białko jest potrzebne nie tylko kulturystom. Ty też masz mięśnie, które potrzebują protein. Zwłaszcza, że na długo dają poczucie sytości. Śniadanie bogate w białko sprawi, że potem, w ciągu dnia, zjesz mniej. Omlet z warzywami będzie super. Dowiedz się, dlaczego białko jest niezbędne, gdy ćwiczysz.

Niedziela – ciesz się prostotą

Mocno przetworzone produkty często sprawiają, że trudno się powstrzymać przed jedzeniem i w efekcie zjadasz więcej niż potrzebujesz. Dlatego staraj się, aby na talerzu pojawiało się jedzenie jak najbardziej naturalne, bez sztucznych dodatków.

Tekst: Beata Dżugaj, Piotr Makowski

WH 04/2014

REKLAMA