Awokado – kalorie których potrzebujesz

Nazywane przez niektórych "egzotyczną gruszką", awokado, to prawdziwa bomba dla Twojego zdrowia. Zobacz, dlaczego warto uwzględnić je w swojej diecie. 

awokado Shutterstock
fot. shutterstock

Z awokado jest tak, że jak już je polubisz, to masz ochotę delektować się nim w co drugim posiłku. I nie ma się co dziwić, bo ten owoc (tak, awokado to owoc, jakkolwiek to brzmi) można zgrabnie i smacznie wkomponować w większość potraw. I wszystko wydaje się być idealne dopóki nie zwrócisz uwagi na fakt, że jedno całe awokado ma w sobie 322 kcal. Że co?!

REKLAMA

Tak, to mniej więcej tyle, ile średnia porcja frytek w McDonald's. Ale spokojnie, to 322 kcal, które wyjdą Ci tylko na dobre.

Awokado bogate jest w tak zwane dobre tłuszcze, niezbędne do prawidłowego funkcjonowania Twojego organizmu. Chodzi konkretnie o nienasycone kwasy tłuszczowe Omega-6 i Omega-3, które są odpowiedzialne między innymi za poprawne funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego oraz regulację pracy układu odpornościowego. Co najistotniejsze, zawierają one kwas linolowy (Omega-6) oraz kwas alfa-linolenowy (Omega-3), czyli kwasy tłuszczowe, których Twój organizm nie jest w stanie wyprodukować samodzielnie.

ZOBACZ TEŻ: Awokado: jak jeść i jak przechowywać

Wobec tego - awokado na śniadanie, obiad i kolację? Nie, bo po pierwsze dostarczymy sobie nadmiaru kalorii, a po drugie nadmiar kwasu Omega -6 może przynieść więcej szkody niż pożytku. Jeśli nie zachowasz właściwych proporcji w dostarczaniu sobie obu kwasów ( Omega -6 do Omega -3 w stosunku 4:1 to ideał) efekt może by odwrotny od oczekiwanego.

Jedno średnie awokado dziennie jest optymalnym rozwiązaniem. Tym bardziej, że owoc pełny jest też witaminy E (nazywanej witaminą młodości), błonnika (w całym owocu znajduje się go około 14 g!), witaminy z grupy B (spokojne nerwy i odżywione neurony) oraz witaminy C, dzięki której Twoja skóra zachowuje elastyczność i jędrność. Dodaj do tego jeszcze potas, którego w całym owocu jest tyle, ile w średniej wielkości bananie.

Women's Health poleca - Przepis na drugie śniadanie: awokado z tortillą

Zobacz również:
Powiedz bye, bye pelikanom. A przy okazji powitaj silną i wyrzeźbioną górę ciała, dzięki której latem poczujesz się jeszcze pewniejsza siebie.
ZOBACZ WIĘCEJ

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ

REKLAMA

REKLAMA