8 korzyści płynących z picia wody kokosowej

Niektórzy twierdzą, że gasi pragnienie lepiej niż woda. Czy to prawda? Sprawdzamy.

woda kokosowa fot. shutterstock.com

Woda kokosowa to klarowny płyn znajdujący się wewnątrz zielonego, niedojrzałego kokosa. W ostatnich latach napój ten zyskał na popularności i zaczął coraz częściej pojawiać się na sklepowych półkach. Szacuje się, że w roku 2020, że światowa wartość rynkowa wody kokosowej wyniosła około 4,25 mld dolarów amerykańskich, a w roku 2023 ta kwota ma wzrosnąć do 8,3 mld. Skąd tak ogromne zainteresowanie tym produktem? Na to pytanie odpowiemy w dalszej części artykułu.

ZOBACZ: Jak otworzyć kokosa

 Jak smakuje woda kokosowa?

Woda kokosowa ma lekko słodki, kokosowy i orzeźwiający smak. W przeciwieństwie do innych produktów na bazie kokosa (jak olej, mleko i śmietanka), woda kokosowa ma niską zawartość tłuszczu i konsystencję napoju na bazie wody. Jeśli nie masz dostępu do młodych orzechów kokosowych, możesz kupić wodę kokosową w butelce lub puszce. Wybierając produkt, zwróć uwagę na to, by napój nie był dosładzany cukrem. Najlepszym wyborem będzie woda bez żadnych dodatków.

Czy woda kokosowa jest dobrym wyborem?

Często nazywa się ją naturalnym izotonikiem. Ze względu na wysoką zawartość cennych składników odżywczych, woda kokosowa stanowi idealny napój do uzupełnienia braków po treningu. Zawiera łatwo przyswajalne węglowodany (wciąż ma mniej cukru niż większość napojów izotonicznych dostępnych w sklepach) oraz elektrolity, w tym potas i sód.

Czy to znaczy, że warto zastąpić zwykłą wodę wodą kokosową? Niekoniecznie. Klasyczna H2O to nadal wybór numer 1. Jeśli jednak chcesz sięgnąć po napój izotoniczny dla osób aktywnych fizycznie, lepszym wyborem będzie woda kokosowa.

Czy mogę pić wodę kokosową codziennie?

Jeśli jesteś zdrowa, nie ma żadnych przeciwskazań. Nie powinnaś jednak liczyć na to, że codzienne picie wody kokosowej sprawi, że nagle twoje ciało zacznie wyrabiać 150% normy. Nie traktuj napoju jako remedium na wszelkie problemy zdrowotne. Lepiej zadbaj o ruch i dobrze zbilansowaną dietę, a wodę kokosową traktuj jako jej smaczne uzupełnienie. 

Ilość spożywanego napoju powinny ograniczyć za to osoby, które borykają się z chorobami nerek. Nie zaleca się im spożycia pokarmów i napojów o wysokiej zawartości potasu, a do nich zalicza się m.in. woda kokosowa.

Kiedy warto sięgnąć po wodę kokosową?

Trudno jest jednoznacznie wskazać na sytuacje, w których powinnaś po wodę kokosową sięgać. Każda z nas ma inny styl życia i preferencje dotyczące jedzenia oraz picia. Jeśli jednak potrzebujesz podpowiedzi, woda kokosowa sprawdzi się po morderczym treningu lub na kacu. Pomoże uzupełnić wypłukane minerały i porządnie nawodni. 

SPRAWDŹ: Czy woda kokosowa gasi pragnienie lepiej niż mineralna? [WH odpowiada]

8 zdrowotnych korzyści z picia wody kokosowej

1. Woda kokosowa jest bogata w elektrolity

Popularność wody kokosowej jako napoju potreningowego wynika z wysokiej zawartości potasu i elektrolitów. Badanie przeprowadzone przez naukowców z malezyjskiego Universiti Sains Malaysia dowiodło, że woda kokosowa przywraca odpowiedni poziom nawodnienia po wysiłku fizycznym skuteczniej niż woda. Sód i potas to dwa kluczowe elektrolity, które tracimy wraz z potem. Są one niezbędne do utrzymania równowagi płynów w organizmie.

2. Woda kokosowa jest bogata w antyoksydanty

Im świeższa woda kokosowa, tym wyższy jest poziom zawartych w niej przeciwutleniaczy. Optymalnym rozwiązaniem byłoby sączenie napoju prosto z zielonego kokosa. Jeśli jednak nie uda Ci się zdobyć świeżego orzecha kokosowego, wybierz butelkowaną wodę, która  nie została poddana pasteryzacji na gorąco. 

3. Woda kokosowa pomaga obniżać poziom cholesterolu

Badanie przeprowadzone w 2006 roku w indyjskim University of Kerala dowiodło, że woda kokosowa może być pomocna w obniżaniu poziomu cholesterolu. Co prawda badaniu zostały poddane szczury, nie można wykluczyć, że podobne działanie zaobserwować można również u ludzi. Zwierzęta, którym podawano wodę kokosową były mniej narażone na ryzyko wystąpienia u nich zawału serca.

4. Woda kokosowa może wspomóc pracę nerek

Kolejne badanie przeprowadzone na szczurach dowiodło, że u osobników, u których zdiagnozowano kamicę nerkową, woda kokosowa zapobiegała powstawaniu kolejnych złogów w nerkach i drogach moczowych. Efekty badań zaobserwowano już po dwóch tygodniach od rozpoczęcia podawania zwierzętom wody.

5. Woda kokosowa pozytywnie wpływa na stan cery

Jesteś posiadaczką skóry trądzikowej lub skłonnej do wyprysków? Woda kokosowa może zmniejszać nadmiar sebum, co bezpośrednio wpływa na zmniejszenie się ilości pojawiających się na skórze wyprysków. To dzięki temu, że wykazuje o na działanie przeciwzapalne i przeciwdrobnoustrojowe. 

Dodatkowo, uważa się, że witaminy zawarte w wodzie kokosowej spowalniają procesy starzenia skóry, umożliwiając jej skuteczniejszą regenerację.

6. Woda kokosowa pomaga dbać o zdrowe zęby i kości

Jedna szklanka wody kokosowej dostarcza ok. 58 mg wapnia, czyli najlepszego przyjaciela twoich zębów i kości. Popijanie jej pomoże częściowo uzupełnić braki. W połączeniu z innymi źródłami wapnia stanowić będzie solidną i przy okazji wyjątkowo smaczną dawkę niezbędnego minerału.

7. Woda kokosowa pomoże Ci zrezygnować z napojów słodzonych

Czasem nachodzi Cię ochota na słodki napój? Zamiast sięgać po sok lub inny gazowany ulepek, wybierz wodę kokosową. Co prawda, jej naturalna słodycz wiąże się z zawartością naturalnie występujących cukrów, ale jest zdecydowanie zdrowsza i dostarcza mniejszą ilość węglowodanów. Dodatkowo bogata jest w witaminy i minerały. Wiadomo, poczciwa H2O wygrywa, ale jeśli musisz napić się słodkiego napoju, woda kokosowa będzie dobrym wyborem.

8. Woda kokosowa pomaga zwalczyć kaca

Obudziłaś się z poczuciem, że mogłaś odpuścić sobie ostatniego drinka? Zdarza się najlepszym. By naprawić szkody, wypij sporą szklankę wody kokosowej. Uzupełnisz wypłukane minerały i nawodnisz spragniony organizm. 

ZOBACZ TEŻ: Kokos – korzyści dla zdrowia i urody

REKLAMA