8 błędów, które spowalniają chudnięcie

Błędy zdarzają się każdemu. Na szczęście błędy żywieniowe i treningowe można łatwo naprawić. Jeśli czujesz, że nie chudniesz (chociaż powinnaś), sprawdź, co robisz źle i jak najszybciej wyeliminuj złe nawyki.

| Data aktualizacji: 2020-09-03
Shutterstock

Błąd nr 1: mizerne śniadanie

Jeśli Twoje śniadanie to zjadany w pośpiechu tost z masłem, wiedz, że robisz swojemu ciału dużą krzywdę. Nie tylko nie dostarczasz swojemu organizmowi potrzebnych protein, ale i przyjmujesz posiłek w biegu.

Jak wynika z badań opublikowanych w "The American Journal of Clinical Nutrition" wysokobiałkowe śniadanie pozwoli Ci przetrwać głód w ciągu poranka, a także zbudować upragnione mięśnie. Czy zatem nastawiłaś już budzik 15 minut wcześniej niż zwykle, by mieć czas na przygotowanie solidnego śniadania i zjedzenie go spokojnie przy stole?

Błąd nr 2: wyłączność na trening cardio

Wiele z nas myśli, że ćwiczenia cardio załatwią całą sprawę. Niestety, ale treningi tego rodzaju nie są gwarancją spalania na najwyższym poziomie a tym samym – maksymalnego chudnięcia.

Jak zauważa dr Alexander Koch, profesor z Lenoir-Rhyne University, ci, którzy spędzają więcej czasu na siłowni, zwiększają dzienną liczbę spalanych kalorii, co sprawia, że tracą wagę szybciej niż amatorzy aerobiku. Jeśli nie przepadasz za siłownią, po prostu dodaj do ulubionego treningu ciężary.

ZOBACZ TEŻ: Trening siłowy - poradnik dla początkujących

Błąd nr 3: ciężary wagi lekkiej

Udało się! W końcu zdecydowałaś się na trening siłowy. Tylko co z tego, skoro masz opory przed sięgnięciem po większe obciążenia? Przyzwyczajając się do lżejszych ciężarów, odbierasz swojemu ciału szansę na efektywne chudnięcie. Dlaczego? Ponieważ podnoszenie większych obciążeń, nawet w mniejszej liczbie powtórzeń, pozwoli Ci na jeszcze większe spalanie kalorii.

Błąd nr 4: post zamiast jedzenia przed treningiem

Jednym z poważniejszych błędów, które mogą się zdarzyć i Tobie, jest wstrzymywanie się od jedzenia bezpośrednio przed ćwiczeniami. Niestety, post przed treningiem sprawia, że nie tylko nie masz siły ćwiczyć na pełnych obrotach, ale i nie podkręcasz dostatecznie swojego metabolizmu.

Dowód: badania przeprowadzone w University of Arkansas pokazały, że kobiety, które jadły wysokoproteinowy posiłek przed treningiem mogły się pochwalić znacznie szybszym spalaniem kalorii niż ich koleżanki, które nie zjadły nic.

 

przyjaźń, przyjaciółki, picie, napoje Shutterstock

Błąd nr 5: ćwiczenia solo

Czasem fajnie jest poćwiczyć samej, jednak jak dowodzą badania – w grupie siła! Nie tylko mowa tu o motywacji, ale i o rezultatach ćwiczeń. Według ostatnich badań opublikowanych w "American Journal of Medicine", te osoby, które ćwiczyły w grupie dedykowanej odchudzaniu, chudły szybciej niż te, które ćwiczyły w pojedynkę. Może więc na dzisiejszy trening zabierzesz znajomych? Efekty i dobra zabawa murowane!

Błąd nr 6: nadmierny stres

O tym, że silny stres może być wyniszczający i szkodliwy dla zdrowia, wiesz na pewno. Czy zatem może być dla Ciebie zaskoczeniem, że ci, którzy stresują się mniej, spalają tkankę tłuszczową szybciej? Fakt ten potwierdzają badacze z University of Kentucky w jednej z ostatnich publikacji.

Recepta: unikaj stresu, naucz się kontrolować swoje emocje i ciało – dzięki temu wszystkie wysiłki zmierzające do utraty wagi zakończą się sukcesem. Poza tym wyluzowana i spokojna nie będziesz miała powodów do nieuzasadnionego podjadania.

Błąd nr 7: sojusz z napojami light

Czy i Ty porzuciłaś już kolorowe napoje na rzecz wody? Jeśli zamieniłaś je na te w wersji light, nie łudź się, że wyjdzie Ci to na dobre. Z badania zamieszczonego w "American Journal of Public Health" dowiadujemy się, że osoby będące na diecie, które wybrały napoje o obniżonej zawartości cukru i tak kończyły na konsumpcji takiej samej ilości kalorii, jak wtedy, gdy popijały colę.

Wniosek prosty: woda jest najlepsza na wszystko. A jeśli nie przepadasz za zwykłą H2O, sprawdź koniecznie, jak poprawić smak wody mineralnej.

Błąd nr 8: zero słodyczy

Słodycze? Staram się ograniczać… Skąd to znamy? Ano z autopsji! Problem jednak w tym, że podświadomie, zamiast słodyczy sięgamy po inne, równie kaloryczne produkty (jak na przykład chleb).

A ponieważ zapychanie się pieczywem, stoi w opozycji do zrównoważonej diety, zamiast się oszukiwać, sięgaj od czasu do czasu po ulubiony deser (i tak go spalisz na treningu!), a chleb zarezerwuj sobie wyłącznie na śniadanie.

ZOBACZ TEŻ4 przepisy na zdrowe słodycze

REKLAMA