[ X ]

Drogi Użytkowniku,

W związku z tym, że począwszy od dnia 25.05.2018 r. na terenie Polski obowiązują nowe przepisy regulujące kwestie ochrony Państwa danych osobowych, Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), (dalej zwane RODO), Motor-Presse Polska sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu (53-238) przy ul. Ostrowskiego 7, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia – Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS: 0000151026, NIP: 8990026326, REGON: 930327847 o kapitale zakładowym w wysokości 2.860.000,00 złotych zachęcamy do zapoznania się ze zaktualizowaną treścią "Polityki prywatności" naszych Serwisów. Znajdują się w niej szczegółowe informacje na temat zasad przetwarzania danych osobowych na naszych stronach internetowych.

Kontynuując korzystanie z naszej strony internetowej (również poprzez zamknięcie tego komunikatu) z wykorzystaniem domyślnych ustawień przeglądarki internetowej w zakresie prywatności, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez Motor-Presse Polska Sp. z o. o oraz naszych Zaufanych Partnerów do celów marketingowych, w szczególności na potrzeby wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres zmieniając ustawienia plików cookies w przeglądarce.

Kontynuuj przeglądanie

REKLAMA
REKLAMA
PODZIEL SIĘOCEŃ
3.7

6 produktów spożywczych, które wywołują senność

Dokucza Ci nadmierna senność w ciągu dnia? Wypijasz kolejną filiżankę kawy i o spadek energii obwiniasz złą pogodę? Przestań! Zobacz lepiej, które produkty spożywcze mogą sprawiać, że stajesz się zmęczona.
fot. Nataliya Arzamasova 2014/shutterstock.com fot. Nataliya Arzamasova 2014/shutterstock.com

Czy zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego Twój poziom energii tak drastycznie spada po południu? Winę mogą ponosić Twoje ulubione produkty śniadaniowe lub przekąski. Nasz ekspert, dietetyk Dawn Napoli mówi, że niektóre pokarmy to prawdziwi niszczyciele energii. Zobacz, które znajdują się na liście winowajców.

1. Banany

"Bogate w magnez pokarmy, takie jak banany, nasiona dyni czy mięso halibuta mogą sprawiać, że poczujesz się zmęczona – mówi Napoli. –Ten minerał ma właściwości zwiotczające mięśnie, więc jest idealny przed snem, ale dostarczany organizmowi w dużych ilościach w ciągu dnia, może mieć wpływ na spadek energii”.

2. Białe pieczywo

Jeśli wybierasz węglowodany o wysokim indeksie glikemicznym (jak białe pieczywo czy jasny ryż), zamiast tych z pełnego ziarna (jak pełnoziarniste pieczywo i brązowy ryż), to nie dostarczasz swojemu organizmowi kluczowych składników, które sprawiają, że czujesz się pełna energii i najedzona.

"Węglowodany o wysokim indeksie glikemicznym mają niską zawartość błonnika, więc szybko są trawione, tym samym nie dostajesz stałego strumienia energii, jak ma to miejsce w przypadku produktów pełnoziarnistych" – tłumaczy Napoli.

3. Wieprzowina, wołowina

Wysoka zawartość tłuszczu charakteryzująca czerwone mięso może sprawiać, że odczuwasz senność. "Przezwyciężenie uczucia senności wymaga wiele energii, więc wszystkie zasoby energetyczne Twojego organizmu będą się koncentrować na tej czynności" – wyjaśnia nasz ekspert.

Zamiast hamburgerów i steków zdecyduj się na łososia. "Produkty o wysokiej zawartości kwasów tłuszczowych omega-3 powinny Ci pomóc, gdyż są sprawdzonym składnikiem wspomagającym koncentrację i pracę mózgu" – dodaje.

4. Wiśnie

Badania wykazały, że wiśnie i niesłodzony sok wiśniowy doskonale sprawdzają się jako naturalne wspomagacze snu, ponieważ są bogatym źródłem melatoniny. "Wiśnie rzeczywiście pomagają regulować sen, więc jest to świetna przekąska na wieczór, ale może być kiepska w południe" – mówi Napoli.

Ale poza tym wiśnie są idealną przekąską – zwłaszcza, jeśli chcesz schudnąć (uporanie się z pestkami, poskromi nieco Twój apetyt). Po prostu jedz je przed snem, a nie po przebudzeniu.

5. Słodycze

Zjedzenie sporej ilości słodyczy po obiedzie sprawi, że zechce Ci się spać szybciej, niż zdążysz powiedzieć „mniam”. "Ilość cukru, którą dostarczasz swojemu organizmowi, uwalnia insulinę, która z kolei wyzwala zbyt dużą dawkę aminokwasu zwanego tryptofanem, który sprawia, że jesteś śpiąca" – wyjaśnia Napoli. Najlepiej odczekaj z deserem i nie pochłaniaj go łapczywie w minutę po tym, jak skończyłaś główne danie.

Zobacz, jak poradzić sobie z podjadaniem: Jak oprzeć się pokusie podjadania: 4 sposoby.

6. Kawa

Tak, dobrze widzisz! Napoli sugeruje, że napoje o wysokiej zawartości kofeiny, takie jak kawa czy herbata mogą być przyczyną Twojego zmęczenia. "Owszem, dają Ci szybki przypływ energii, który trwa godzinę lub półtorej godziny, ale w końcu działanie kofeiny słabnie, a Ty stajesz się znów zmęczona i senna” – mówi nasz ekspert.

"Moim klientom radzę, aby trzymali się 200-300 miligramowej dawki kofeiny w ciągu dnia, ale pili ją w małych dawkach do południa. Pomoże Ci to zachować odpowiedni poziom energii, aż do około 14.00 a jednocześnie nie będziesz miała problemów z zaśnięciem”.

Napoli tłumaczy także, że najlepszym sposobem na zastrzyk energii jest porządne śniadanie. Sięgaj po pełnoziarniste produkty zawierające błonnik i chude białko. Nie zapominaj też o owocach! „Takie połączenie da Ci energię na cały dzień” – dodaje. Po więcej pomysłów na zdrowe śniadanie sięgnij tutaj: 7 pomysłów na śniadanie wspomagające odchudzanie.

Tekst: Jenna Birch

WH

REKLAMA

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij