6 produktów spożywczych, które jednak warto jeść

Ser, ziemniaki, mrożonki… To obowiązkowe pozycje na Twojej czarnej liście? Okazuje się, że nie jedząc ich, tracisz nie tylko smak. Zobacz, dlaczego niektóre „niezdrowe” produkty powinny wrócić do Twojej diety.

ser żółty fot. shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Nie jedz tego, nie ruszaj tamtego – znajomość produktów, których nie wolno nam pakować do ust może być przygnębiająca. Okazuje się jednak, że wiele z tych zakazów niekoniecznie działa na naszą korzyść. Produkty widniejące na listach niezdrowych produktów, tak naprawdę nie powinny się tam znajdować. WH przywraca im dobrą reputację.

1. Ser

Badania opublikowane na łamach „Applied Physiology, Nutrition, and Metabolism” wykazały, że wykluczenie z diety wielu spożywanych na co dzień produktów mlecznych (w tym także sera) może pomóc Ci obniżyć poziom cukru oraz ciśnienie krwi.

Jednakże inne badania zaprezentowane podczas konferencji European Association for the Study of Diabetes w 2014 stwierdzały, że u osób spożywających więcej pełnotłustych produktów nabiałowych (osiem lub więcej porcji dziennie) ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2 było o 23% niższe w porównaniu z osobami, które jadły mniej niż jedną porcję dziennie. Równocześnie wykazano, że jedzenie odtłuszczonych produktów mlecznych nie ma wpływu na obniżenie ryzyka zachorowania na cukrzycę.

Nie da się ukryć, że ser żółty to kaloryczna bomba, ale zarazem ważny element diety. Zobacz, ile sera żółtego możesz zjeść, nie dostarczając sobie niepotrzebnych kalorii.

mrożonki, owoce, maliny fot. shutterstock.com
fot. shutterstock.com

2. Mrożonki

Pakowane nie zawsze oznacza złe, a przynajmniej nie wtedy gdy w grę wchodzą mrożonki. Twardych dowodów dostarczyli nam Brytyjczycy, którzy udowodnili, że mrożone owoce i warzywa tak naprawdę zawierają więcej prozdrowotnych witamin i antyoksydantów niż ich tak zwane „świeże” odpowiedniki. Okazało się, że np. mrożony brokuł zawiera cztery razy więcej beta-karotenu niż jego zwykła wersja.

W czym tkwi tajemnica? Chodzi o to, że warzywa przeznaczone do mrożenia są pakowane od razu, a te świeże potrafią leżeć i leżeć (i leżeć) w magazynach, nim w końcu dotrą do Twojej kuchni.

ziemniaki Shutterstock
fot. shutterstock.com

3. Ziemniaki

Zwane też kartoflami lub pyrami i oskarżane o zło całego świata wcale nie zasługują na swoją fatalną opinię. Okazuje się, że tak naprawdę średni ziemniak zawiera w sobie całkiem sporo niezbędnego dla zgrabnej sylwetki błonnika i ponad 1/4 zalecanej dziennej dawki potasu, który zapewnia prawidłową pracę mięśni.

A ponieważ większość cennych składników odżywczych znajduje się tuż pod skórką, warto jeść je w mundurkach. Poznaj pozostałe z 7 warzyw i owoców, których lepiej nie obierać.

mięso fot. shutterstock.com
fot. shutterstock.com

4. Czerwone mięso

Porcja czerwonego mięsa zawiera w sobie niezbędne dla organizmu białko, żelazo i kwas rumenowy, czyli sprzężony kwas linolowy (CLA), który może zdecydowanie obniżyć poziom tkanki tłuszczowej w organizmie, ponieważ zapobiega gromadzeniu się tłuszczu.

nabiał, mleko, śmietana, ser biały fot. shutterstock.com
fot. shutterstock.com

5. Produkty pełnotłuste

Nie chodzi jedynie o to, że tłuszcz nie jest Twoim największym wrogiem i jeśli tylko sięgasz po odpowiedni, Twój organizm Ci za niego podziękuje. Chodzi o to, że gdy producenci usuwają tłuszcz ze swoich produktów, muszą go czymś zastąpić. Zazwyczaj wrzucają coś jeszcze gorszego: chemię, cukier i sól.

fot. shutterstock.com
fot. shutterstock.com

6. Węglowodany proste

Istnieje zasadnicza różnica między węglowodanami prostymi a rafinowanymi. Te drugie mają znacznie mniejszą wartość odżywczą niż ich naturalne odpowiedniki. Weźmy za przykład takie owoce, miód i mleko, które są źródłami naturalnych węglowodanów prostych i zawierają dobre dla Twojego organizmu witaminy i antyoksydanty. Poza tym mogą dać Ci energetycznego kopniaka, kiedy tego właśnie potrzebujesz.

Dalej podchodzisz do węgli sceptycznie? Poznaj 4 mity dotyczące węglowodanów i odchudzania.

Tekst: K. Aleisha Fetters

WH

REKLAMA