Jeżeli wypróbowałaś już wszystkie dietetyczne sposoby ze wszystkich poradników, jakie są na rynku, możesz zacząć podejrzewać, że po prostu nie jesteś stworzona do wąskich dżinsów. Okazuje się jednak, że duża część porad dietetycznych jest tak samo skuteczna i zdrowa, jak produkty „light”. Czyli wcale.
1. „Codzienne ważenie się osłabia motywację"
Fakty: Badanie przeprowadzone w 2013 roku wykazało, że osoby które codziennie wskakiwały na wagę, straciły średnio cztery razy więcej kilogramów niż te, które ważyły się nieregularnie. Inne badania opublikowane w „American Journal of Preventive Medicine” udowadniają, że codzienny pomiar wagi wpływa na wzmocnienie samodyscypliny oraz powoduje wzrost pozytywnego obrazu własnego ciała. Jeżeli regularnie kontrolujemy wagę, możemy wprowadzać ewentualne modyfikacje do naszego planu, co pomaga osiągnąć cel.
ZOBACZ TEŻ: Oscary 2020 – nasze typy
2. „Owoce i warzywa są absolutnie bezpieczne, i można jeść je do woli"
Fakty: Każdy wie, że co jak co, ale owoce i warzywa są zdrowe. Owszem, jedzenie ich zwiększa ilość przyswajanych składników odżywczych, ale też i kalorii. Jednak trzeba pamiętać, że owoce zawierają szybko przyswajalne cukry proste, które sprzyjają odkładaniu się tłuszczu i pobudzają apetyt. Mimo to absolutnie warto je jeść – trzeba tylko wybierać te o niskim indeksie glikemicznym i pilnować ilości i dodatków. Niektóre sałatki w restauracji mogą zawierać nawet 1000 kcal!
SPRAWDŹ TEŻ: Owoce w płynie - koncentrat tego, co najlepsze.
3. „Im mniej kalorii, tym lepiej dla sylwetki"
Fakty: To prawda, że aby zrzucić kilogramy musisz ograniczyć przyswajane kalorie. Ale jednym z powodów, dla których odchudzające się osoby po początkowych sukcesach nagle stwierdzają, że waga ani drgnie, jest fakt, że niskokaloryczna dieta zwalnia metabolizm. A napady wilczego głodu mogą, według naukowców z Yale School of Medicine, utrudniać proces przekształcania się białego tłuszczu (to ten niezdrowy, zwiększający ryzyko chorób serca) w tłuszcz brązowy (to ten dobry dla Ciebie, który – tak! – pomaga spalać... tłuszcz). Pilnuj, żeby dzienna dawka energii nie była mniejsza niż 1200 kilokalorii i nigdy nie opuszczaj posiłków. To powoduje skoki poziomu glukozy i napady wilczego głodu.