Naucz się jeść jak zwierzę

5 zwierząt, od których warto przejąć nawyki żywieniowe.

fot. shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Zwierzęta 3/4 swojego życia spędzają na zdobywaniu i konsumowaniu pożywienia – w naturze nie występują jednak otyłe osobniki. Wniosek? Warto przejąć kilka ich nawyków, by zrzucić zbędne kilogramy. Wysłuchaj pięciu rad od naszych przyjaciół znajdujących się nieco niżej w łańcuchu pokarmowym. I cóż – jedz jak zwierzę!

Pingwiny

Rada: Rób sobie przerwę od jedzenia

Oczyszczające głodówki nie są ludzkim wymysłem. Pingwiny poszczą przez miesiąc lub nawet dłużej, jednak nam wystarczy 12-godzinna nocna przerwa od podjadania. Z badań Northwestern University wynika, że osoby, które jadły ostatni posiłek wczesnym wieczorem przyjmowały blisko 250 kcal mniej niż te wcinające w późniejszych godzinach. Co więcej, kiedy pościsz, organizm zużywa zapasy energii, by ją sobie dostarczyć, zaczyna więc spalać zapasy tłuszczu.

ZOBACZ: Pogromcy tłuszczu - 13 produktów, które wspomagają odchudzanie

Małpy

Rada: Jedz owoce na przekąskę

Małpy jadły lokalne produkty, zanim to było modne. Od zawsze wcinały owoce i liście, które rosły po prostu najbliżej. Naukowcy z Cornell University odkryli, że kobiety, które trzymają świeże owoce w zasięgu wzroku są średnio o 6 kg lżejsze niż te trzymające je w lodówce. Pokrój na kawałki jabłka, gruszki, a nawet marchewkę czy cukinię i postaw w przezroczystej misce na biurku obok komputera. Zobaczysz, że zanim skończysz pracę, miska będzie pusta, a Ty nie będziesz miała ochoty na batonika do kawy.

Krowy

Rada: Popijaj wodę

Nawadniając się równie konsekwentnie jak łaciate stworzonka (wiedziałaś, że wypijają ponad 50 litrów wody dziennie?), unikniesz niebezpieczeństwa pomylenia uczucia głodu z uciążliwym pragnieniem. Poza tym woda w pewnym stopniu wypełnia żołądek, imitując uczucie sytości. Według badań opublikowanych w czasopiśmie „Obesity”, wypijanie przez 12 tygodni po pół litra wody na pół godziny przed posiłkiem skutkuje spadkiem wagi o 4,5 kg.

SPRAWDŹ: Obalamy mity dietetyczne - czy ryby szkodzą, wołowina powoduje raka, a post przerywany odchudza i odmładza?

Wieloryby

Rada: Nie bój się tłuszczu

Młode walenie żywią się mlekiem matki, które jest 10 razy tłustsze od tego, które kupujesz w kartonie. Jak przekłada się to na ludzki organizm? Badania pokazują, że kobiety wybierające tłusty nabiał są o 8% mniej narażone na otyłość niż te lojalne wobec produktów o niskiej zawartości tłuszczu. Dlaczego? Jedna z teorii głosi, że ograniczając tłuszcz, zazwyczaj zastępujesz go większą ilością cukru i węglowodanów, które sycą krócej. Pełnotłuste produkty mają więcej kalorii, jednak organizm rozkłada je powoli, więc dłużej nie chce Ci się jeść.

Owce

Rada: Przeżuwaj jak najdłużej

Naprawdę dokładne przeżucie każdego kęsa (mówimy tu o jakichś 40 razach) przed połknięciem może obniżać poziom greliny – hormonu odpowiedzialnego za uczucie głodu. Skutkuje to większym uczuciem satysfakcji po zjedzeniu i zmniejsza porcje kolejnego posiłku – tak wynika z badań opublikowanych w czasopiśmie Physiology & Behavior. Co więcej, dokładne przeżuwanie sprawia, że bardziej skupiasz się na tym, co jesz – lepiej wyczuwasz smaki oraz tekstury potraw. Poprzez tak zwane „mindful eating” dostarczasz sobie dziennie aż o 300 kalorii mniej niż pochłaniając jedzenie jak odkurzacz.

ZOBACZ TEŻ: Zdrowe przekąski. Zobacz, po co sięgać, gdy dopadnie Cię głód

Zobacz również:
REKLAMA