[ X ]

Drogi Użytkowniku,

W związku z tym, że począwszy od dnia 25.05.2018 r. na terenie Polski obowiązują nowe przepisy regulujące kwestie ochrony Państwa danych osobowych, Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), (dalej zwane RODO), Motor-Presse Polska sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu (53-238) przy ul. Ostrowskiego 7, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia – Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS: 0000151026, NIP: 8990026326, REGON: 930327847 o kapitale zakładowym w wysokości 2.860.000,00 złotych zachęcamy do zapoznania się ze zaktualizowaną treścią "Polityki prywatności" naszych Serwisów. Znajdują się w niej szczegółowe informacje na temat zasad przetwarzania danych osobowych na naszych stronach internetowych.

Kontynuując korzystanie z naszej strony internetowej (również poprzez zamknięcie tego komunikatu) z wykorzystaniem domyślnych ustawień przeglądarki internetowej w zakresie prywatności, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez Motor-Presse Polska Sp. z o. o oraz naszych Zaufanych Partnerów do celów marketingowych, w szczególności na potrzeby wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres zmieniając ustawienia plików cookies w przeglądarce.

Kontynuuj przeglądanie

REKLAMA
REKLAMA
PODZIEL SIĘOCEŃ
4.1

5 posiłków dziennie kontra 3 posiłki

Niedawno było śniadanie, obiad i kolacja. Teraz dietetycy zalecają, że powinnyśmy jadać 5 posiłków dziennie. Sprawdź, czego się trzymać, aby uniknąć napadów głodu, cieszyć się zgrabną sylwetką i osiągać lepsze rezultaty podczas ćwiczeń.

odchudzanie fot. shutterstock.com

5 posiłków dziennie

Kontrola apetytu

Chcesz gryza? Śmiało. Badania pokazały, że osoby, które rano przekąszały 5 małych posiłków, jadły w sumie 27% mniej, niż gdy zasiadały do stołu na jedną większą ucztę. Miniposiłki wyrównywały poziom insuliny i ograniczały uwalnianie greliny – hormonu głodu. Warunek: zjesz tylko kęsa, a nie do ostatniego kęsa.

Walka z kilogramami

Francuscy naukowcy odebrali podjadaczom trochę przekąsek, ograniczając ich posiłki do 3 dziennie. Wynik tych eksperymentów na pewno nie spodobał się badanym. Nie dość, że rzadziej czerpali przyjemność z francuskiej kuchni, to jeszcze ich metabolizm szybko zaczął zwalniać, co skończyło się przybieraniem na wadze. To się nazywa poświęcenie.

Budowanie mięśni

Pewnie wiesz, że dzięki mięśniom spalasz więcej kalorii niż dzięki zapasom tłuszczu. Budowaniu tych pierwszych sprzyja azot. Badania opublikowane w „British Journal of Nutrition” odkryły, że częstsze jedzenie (w tym wypadku 5 razy dziennie) sprzyja wyższemu poziomowi azotu. A to oznacza lepsze efekty dźwigania hantli.

Regularnie ćwiczysz? Wypróbuj nasz przepis na pożywną sałatkę potreningową oraz wegetariański obiad.

REKLAMA

REKLAMA

odchudzanie fot. shutterstock.com

3 posiłki dziennie

Kontrola apetytu

Zanim po raz kolejny wbijesz w coś zęby, wiedz, że jest też sposób, by najeść się jedynie 3 posiłkami w ciągu dnia. Kluczem są dania bogate w białko. Badani, którzy jedli 3 wysokobiałkowe posiłki, mieli wieczorem mniejszą chętkę na małe co nieco niż Ci, którzy do stołu siadali 6 razy (przy takiej samej kaloryczności diety).

Walka z kilogramami

Wiele badań pokazuje jednak, że to ilość spożywanych kalorii, a nie częstotliwość posiłków odpowiada za odpalanie w organizmie mechanizmów spalania. Ostatnio np. badacze z University of Warwick przeanalizowali dietę 24 kobiet o zróżnicowanej masie ciała i zaobserwowali, że częstsze posiłki nie miały żadnego wpływu na ilość spalonych przez nie kalorii.

Budowanie mięśni

Inna grupa badaczy wykazała, że osoby regularnie korzystające z siłowni zyskały więcej masy mięśniowej, gdy jadły 3 posiłki dziennie, w porównaniu z 6 przekąskami. Większe posiłki wiązały się z większą dawką aminokwasów, którymi posilały się mięśnie. Mocne argumenty. Tylko kto ma rację?

REKLAMA

sztućce, centymetr fot. Melica 2015/shutterstock.com

Wynik

Remis. Najważniejsze jest to, ile kalorii jesz i ile ich spalasz w ciągu dnia. Jeżeli jesteś bardzo aktywna, to małe, ale częste posiłki mogą być dla Ciebie praktycznym rozwiązaniem. Ale jeśli odchudzasz się, licząc każdą kalorię, to mniejsza liczba posiłków ułatwi Ci kontrolowanie diety.

WH 01-02/2015

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ

REKLAMA

REKLAMA
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij