Women's Health 12/2021 - Spis treści

Wiesz lepiej

15 Otocz się fotkami

Same wspomnienia bledną i zanikają. Nasz mózg potrzebuje wspomagania, aby wywołać z pamięci te dobre chwile, kiedy byłyśmy radosne i szczęśliwe. Dlatego warto ozdabiać nasze otoczenie zdjęciami, na których widok się uśmiechamy.

16 Plotkuj na zdrowie

Nowinki ze świata medycyny i nauki

18 Zapytaj WH

Czy produkty termoochronne na pewno chronią włosy przed wysoką temperaturą prostownicy? Czasem podczas prostowania leci dym. Dlaczego?

24 Przecieraj szlaki

Nie ma to jak chodzenie własnymi ścieżkami. I to uczucie zostawiania pierwszych kroków na świeżym śniegu! Ale nie ma przyjemności z outdooru bez pewności, że trafi się z powrotem do domu.

26 Jabłko nadziewane marcepanem

Sezon na jabłka jeszcze trwa, sezon na marcepan trwa zawsze, więc prosty deser, który każdą z nas wtrąci w otchłań łakomstwa. Jak szaleć, to szaleć, a co!

28 Postbiotyki

Zanim zdążyliśmy oswoić się z probiotykami, pojawiły się prebiotyki. Te drugie nie zdążyły jeszcze okrzepnąć, a już na horyzoncie majaczą postbiotyki i domagają się naszej uwagi. Sprawdzamy, czy ta rewolucja jest już medyczna czy jeszcze marketingowa.

30 Siła i postawa

Jedno ćwiczenie, a potrójna korzyść: świetne pośladki, solidny core i lepsza postawa.

32 Jak to działa: jod

Ostatni raz o jodzie było naprawdę głośno po katastrofie w Czarnobylu. Później jego sława powoli gasła i dziś już niewielu pamięta, po co nam jod. A szkoda.

Na okładce

34 Wiem, co jest dla mnie dobre

Bez ogródek mówi o sobie, że jest mistrzynią przyjemności. Gdy ma na coś ochotę, po prostu to robi, bo wie, że jeśli najpierw zadba o siebie, to będzie miałe energię i ochotę, by zadbać o innych. Rozmawiamy z Magdaleną Kanoniak – znaną w sieci jako Radzka – o tym, jak codzienny self care może zmieniać nasze życie na lepsze.

Jedz mądrze

41 Wiesz, czemu jesz?

Pytanie wcale nie jest banalne. Bo czasem klucz do zrozumienia, dlaczego nie możemy powstrzymać się od jedzenia, leży nie w brzuchu, lecz w głowie.

44 Witalne grzyby

Niektóre dostaniemy świeże, niektóre tylko suszone, a jeszcze inne wyłącznie sproszkowane. Warto je jeść w każdej postaci, bo to okręty flagowe dalekowschodniej medycyny naturalnej i rewelacyjnej azjatyckiej kuchni.

48 Roślinna Wigilia

Choć jest to dzień, w którym całe menu jest bezmięsne, od wersji roślinnej dzieli je kilka dań. Jednym z nich jest tradycyjny karp.

50 Mocktail - Women's Bar

Cieszą oczy wyglądem i całego człowieka od środka, bo są superatrakcyjne, arcyzdrowe i pysznie smakują. Oto kolekcja bezalkoholowych drinków do przetestowania w miłym towarzystwie.

Otwórz umysł

53 Nic takiego się nie stało

Istnieje ugruntowany mit, że samokrytyka buduje hart ducha. Guzik prawda. Okazuje się, że dużo lepsze efekty przynoszą samoakceptacja i samowspółczucie.

58 Grzeszne rozkosze

Czy rzeczywiście życie według narzuconych sobie reguł przynosi nam satysfakcję? Pewnie często tak, ale bywa, że skok w bok sprawia nam jeszcze większą frajdę. Czy mamy się za to potępiać?

62 Świąteczne przekomarzanki

Z tajemniczych powodów im bliżej świąt, tym napięcie w naszych domach niebezpiecznie rośnie. Redaktorzy MH, w imię miłości i rozsądku, namawiają do rozejmu.

64 Czy może być zbyt miło?

No pewnie, że może. Chodzi o to, że aby doświadczyć pełni szczęścia, trzeba zaznać też tych przykrych emocji.

Wzmocnij ciało

67 Chodź na dwór

Zobacz, dlaczego nie powinnaś rezygnować z treningów w outdoorze tylko dlatego, że robi się zimno. I jak to robić, żeby czuć się komfortowo.

72 Home, sweat home

Wszędzie dobrze, ale w domu najlepiej... się spocić. Szukasz dla siebie czegoś nowego, co nie wymaga karnetu? Zacznij tutaj.

74 Ćwicz dla przyjemności

ningi często są nieprzyjemne, ale szczęście dają nam ich efekty. Ten został tak zaprogramowany, by sprawiać prawdziwą rozkosz.

80 Mały wielki skok

To najlepsze ćwiczenie, którego nie robisz. A w zasadzie nie robiłaś, bo to ten właśnie ruch, który Twoje ciało pokocha.

Bądź zdrowa

83 Odzyskaj swój czas

Czas to pieniądz. Gdy brakuje nam pieniędzy, możemy je pożyczyć. Ale z czasem nie jest tak łatwo. Jak odzyskać go dla siebie, żeby być szczęśliwą i... zdrowszą?

90 Więcej czułości

Twoje kolejne telefony widzą coraz lepiej, słyszą coraz lepiej, lepiej się orientują w przestrzeni. A Ty? Co możesz zrobić, żeby zwiększyć czułość swoich zmysłów i czerpać jeszcze więcej przyjemności z życia?

Bądź piękna

95 Leżę w wannie

I to nie tylko w piątki. Gorąca, relaksująca kąpiel to zarówno chwila przyjemności, jak i całkiem konkretna terapia – dla ciała i umysłu.

Produkt roku 2021 WH

101 Twarz, ochrona, makijaż, serie, do zadań specjalnych, wege, ciało, włosy, zapachy i urządzenia...

To już ósma edycja naszego plebiscytu na najlepsze produkty kosmetyczne roku. Wspólnie z ekspertami i czytelniczkami wytypowałyśmy 46 kosmetyków i urządzeń, w które warto zainwestować.

Między nami

116 Na miękko

Mięsiste dzianiny i grube sploty już nie kojarzą się tylko z babcinymi swetrami. W tym sezonie nosimy je od stóp do głów, miksując ze sportowymi detalami i odważną biżuterią.

124 Między nami łasuchami

Czekoladę dostaliśmy w spadku po starodawnych Olmekach, Majach i Aztekach zamieszkujących dzisiejszy Meksyk. To był dar dla ludzkości lepszy nawet od Salmy Hayek. Oto krótka historia nieba w gębie.

130 9 składników poczucia, że życie jest dobre

Na to, jak się czujemy na co dzień, czy jesteśmy szczęśliwe i zadowolone, składa się wiele czynników. Może nie na wszystko mamy wpływ, ale z pewnością możemy rozwinąć w sobie większą samokontrolę, empatię, poprawić relacje z innymi ludźmi i z sobą. Zaczynajmy!

136 Twarda sztuka

Wspinanie jeszcze nigdy nie było tak dostępne dla kobiet, jak dziś. W dużej mierze zawdzięczamy to twardym jak skała kobietom, takim jak Aleksandra Taistra, która bez pardonu pięła się na szczyt w zdominowanym przez mężczyzn środowisku.

Prezenty

140 Wszystko, czego chcesz na święta

Wiecie, jak to jest przed świętami. Człowiek się zaczyna zastanawiać, czym by tu obdarować bliskich i nic nie przychodzi mu do głowy. Spieszymy więc z pomysłami. Może coś spodoba się i Tobie.

WH Quiz

154 Czy umiesz zdrowo żyć?

Nawet jeśli myślisz, że wiesz już wszystko, to nie znaczy, że nie możesz się jeszcze przy okazji dowiedzieć czegoś ciekawego. A teraz sprawdź się sama.