Wypadanie włosów po COVID – 19: jak sobie radzić z tym problemem?

Uporczywe wypadanie włosów a nawet łysienie może pojawić się kilka miesięcy po przebytym koronawirusie. Nie lekceważ tego i jak najszybciej udaj się do trychologa, który podpowie, jak skutecznie radzić sobie  z tym problemem.

Wypadanie włosów po COVID - 19 fot. shutterstock.com

Coraz więcej osób skarży się na nadmierne wypadanie włosów a także łysienie, które pojawiło się po przebytym koronawirusie. Potwierdza to Anna Mackojć, trycholog z Instytutu Trychologii i tłumaczy, że jest to reakcja na stres fizjologiczny i emocjonalny. Problem ten może pojawić się od 2 do 6 miesięcy po przejściu COVID-19. W najcięższych przypadkach osoby dotknięte problemem tracą nawet jedną trzecią włosów. I tutaj najważniejsza jest szybka reakcja i wizyta u trychologa, aby jak najszybciej zatrzymać ten proces.

Spis treści:

Łysienie telogenowe

Włosy, które wypadają w dużej ilości, zwłaszcza podczas szczotkowania lub kąpieli mogą być objawem łysienia telogenowego. Łysienie to występuje wtedy, kiedy zostaje zaburzona faza wzrostu włosa. Ważne w tym przypadku jest przede wszystkim znalezienie źródła problemu i diagnostyczne badanie trychologiczne. Najczęstszą przyczyną są czynniki żywieniowe, stresowe, leki czy choroby z wysoką gorączką, w tym także przebyty COVID-19. Dlatego jeżeli przeszłaś zakażenie i zauważyłaś u siebie takie objawy, to jak najszybciej udaj się do trychologa. Współczesna trychologia zna wiele metod, które mogą zatrzymać ten problem. Trycholog jest w stanie bardzo szybko ocenić stan jakości włosa oraz, w której fazie wzrostu się znajduje, a po przeprowadzeniu badania trichoskopowego może zalecić odpowiednią terapię.

Wypadanie włosów - suplementacja

Jedną z najpopularniejszych metod w walce z procesem wypadania włosów jest doustna terapia suplementami diety z kompleksem proteoglikanów. „Udowodniono, że niektóre z nich odpowiedzialne są za kontrolę procesu wzrostu włosa. Istotnym elementem jego budowy są również aminokwasy, na przykład arginina, ornityna i cytrulina, które tworzą białko keratynowe w pierwszej fazie wzrostu. Dlatego ważne jest dostarczenie organizmowi tych składników. Nie może również zabraknąć witamin z grupy B. Niezwykle ważna w walce z problemami łysienia jest biotyna, czyli witamina B7 oraz B8” – wylicza trycholog Anna Mackojć.

Wypadanie włosów - zabiegi

Oprócz odpowiedniej suplementacji w walce z wypadaniem włosów sprawdzają się także zabiegi odżywcze i stymulujące ich odrost. Zwiększają dotlenienie mieszków włosowych i dostarczają im dużej ilości składników aktywnych. Dobre efekty przynoszą: mezoterapia skóry głowy, karboksyterapia, infuzja tlenowa oraz ledoterapia. Rodzaj zabiegu dobierany jest indywidualnie do problemu.

Karboksyterapia

Zabieg polega na dostarczeniu do skóry głowy dwutlenku węgla, który stymuluje i tworzy nowe naczynia krwionośne, a także pobudza metabolizm. Poprawia krążenie oraz elastyczność skóry, dzięki temu intensywnie odżywia mieszki włosowe.

Mezoterapia

Ten zabieg ma pobudzić mikrokrążenie w skórze głowy oraz zahamować nadmierne wypadanie włosów i stymulować je do wzrostu. W skład aplikowanych substancji wchodzą witaminy i składniki odżywcze, które w zależności od problemu poprawiają osłabioną kondycję włosów. Mezoterapia trwa około 20 minut i poprzedzana jest peelingiem, który oczyszcza skórę głowy - dzięki temu substancje odżywcze lepiej się wchłaniają.

Ledoterapia

Ta innowacyjna metoda polega na wykorzystaniu energii światła niskoenergetycznego, generowanego przez diody LED w zakresie widzialnym i bliskiej podczerwieni. "Do każdego problemu dobierany jest inny rodzaj światła. Kolor czerwony to światło, które wnika do warstwy skóry właściwej, dzięki czemu łagodzi podrażnienia skóry. Żółty wzmacnia ściany naczyń włosowatych. Natomiast niebieski działa bakteriobójczo, dezynfekująco, zapobiega rozwojowi stanów zapalnych oraz uniemożliwia namnażanie się drobnoustrojów" - wyjaśnia trycholog Mackojść.

Infuzja tlenowa

To kolejna alternatywa, pomocna w walce z problemem wypadania włosów. Zabieg ten ma dostarczyć aktywnych składników pod ciśnieniem tlenu do głębszych warstw naskórka i przywrócić odpowiednio długi cyklu wzrostu włosa, który pozwala na właściwy przyrost grubości i długości łodygi włosa.

Wypadanie włosów - dieta i trening

Oprócz działań trychologicznych w walce z nadmiernym wypadanie włosów pomocna jest też domowa kuracja w postaci nawilżenia skóry głowy łagodnymi wcierkami bez alkoholu. Sprawdzają się te na bazie olejku rozmarynowego, ekstraktu z owoców amli, soku z aloesu, ekstraktu z kory cynamonowca czy ekstraktu z kozieradki. I pamiętać też trzeba o zbilansowanej diecie (bogatej w białko, żelazo, cynk, a także witaminy z grupy B oraz witaminę D3) i regularnym ruchu na świeżym powietrzu.

 

Ekspert

ANNA MACKOJĆ
trycholog i biotechnolog
Założycielka Instytutu trychologii. Wspiera aktywnie rozwój trychologii jako innowacyjnej dziedziny nauki i badań nad wypadaniem włosów oraz wdrażania nowoczesnych terapii.

 

REKLAMA