Myślę, więc nie śmiecę – dołącz do Akcji Sprzątania Świata 2021

Włóż do torebki worek na śmieci i rękawiczki, by przy okazji sobotniego spaceru ogarnąć choć trochę swoją okolicę. W ten weekend zachęcamy do wzięcia udziału w finale 28. Akcji Sprzątania Świata. 

sprzątanie świata fot. shutterstock.com

Akcja Sprzątanie świata to ogólnoświatowa inicjatywa, podczas której w trzeci weekend września ludzie w Polsce i na całym świecie sprzątają swój kawałek Ziemi. Co roku w akcji bierze udział od kilkuset do kilku tysięcy szkół – to właśnie uczniowie i nauczyciele stanowią trzon akcji, ale inicjatywa obejmuje coraz większą grupę chętnych do sprzątania ludzi.

Rok temu w czasie wszystkich akcji terenowych zebrano aż 13 513 worków odpadów, a uczestnicy zgłosili znalezienie 606 dzikich wysypisk! Podczas akcji sprzątania 50 km linii brzegowej Bałtyku zebrano 567 kg śmieci, w tym ponad 129 kg odpadów szklanych, ponad 155 kg odpadów zmieszanych i ponad 133 kg odpadów z tworzyw sztucznych. Gdyby nie wolontariusze, wszystkie te śmieci zostałyby tam, gdzie je bezmyślnie wyrzucono.

Tegoroczna 28. Akcja Sprzątanie świata-Polska została opatrzona hasłem: Myślę, więc nie śmiecę. Autorem plakatu promującego akcję jest wybitnego polskiego artysta Andrzej Pągowski.

plakat_SPRZATANIE_SWIATA_2021mat. pras. Fundacji Nasza Ziemia


Inicjatywa Clean Up The World narodziła się Australii. W 1993 roku jej pomysłodawca, australijski żeglarz i biznesmen Ian Kiernan, rozszerzył ideę Clean Up Australia na cały świat pod patronatem Organizacji Narodów Zjednoczonych. Do Polski akcja dotarła rok później dzięki Mirze Stanisławskiej-Meysztowicz, Polce na stałe mieszkającej w Australii, która bawiła na wakacjach w ojczyźnie.

Gorąco zachęcamy do przyłączenia się do jednej z lokalnych inicjatyw lub po prostu wyjścia z domu i posprzątania najbliższej okolicy. Informacje o wydarzeniach z okazji finału Akcji Sprzątanie Świata - Polska znajdziecie na Facebooku Fundacji Nasza Ziemia.
Zobacz również:
REKLAMA