Spiesz się powoli i przejdź maraton [newsy]

Newsy do codziennego stosowania. Popij kawą.

Przejdź maraton fot. shutterstock.com

Przejdź maraton

Zamierzasz wziąć udział w maratonie, ale zwycięstwem będzie dla Ciebie samo pokonanie dystansu, a nie wszystkich innych uczestniczek? Spiesz się powoli. Badania opublikowane w „ Journal of Science and Medicine in Sports” wykazały, że dla amatorów strategia naprzemiennego biegu i marszu jest całkiem rozsądną opcją. Okazało się, że uczestnicy wybierający taką właśnie metodę pokonywania 42 195 metrów docierali do mety z grubsza rzecz biorąc w tym samym czasie, co sportowcy na podobnym poziomie wytrenowania, ale starający się przez cały czas biec. Na dodatek ci, którzy trochę biegli, a trochę maszerowali, odczuwali mniejszą bolesność mięśni po zawodach.

Pożegnanie zakwasów 

Badania na Edith Cowan University wykazały, że będziesz miała mniejsze zakwasy, jeśli w trakcie treningu zamiast wodą będziesz uzupełniać płyny elektrolitami. Spróbuj Endurance od Natural Nation – sprawdzałyśmy na sobie i działa.

5 minut 

Masz spadek zasilania? Zrób mikroprzerwę. Według uczonych z North Carolina State University wystarczy na 5 minut oderwać się od nużącego zajęcia, by odzyskać wigor. Taka kawa bez kawy.

Nie chowaj urazy

Znasz to uczucie, kiedy się z kimś pokłócisz, kładziesz się spać zła i następnego ranka budzisz się wściekła na tę osobę? Uczeni z Oregon State University ustalili, że znacznie lepsze dla Twojego samopoczucia jest pogodzenie się przed pójściem spać. Badanie ponad 2000 ochotników wykazało, że ludzie, którym się to udało, następnego dnia czuli o połowę mniejsze nasilenie negatywnych emocji. Może więc jest jakaś ludowa mądrość w zwyczaju „godzenia się w łóżku”.

To tylko mit: czytanie przy słabym świetle psuje wzrok 

Mogłaś to słyszeć wielokrotnie od mamy, kiedy w dzieciństwie próbowałaś skończyć książkę przy latarce, gdy mama gasiła światło i kazała Ci iść w końcu spać.

FAKT

Z jednej strony to prawda, że czytanie w nieodpowiednim, za słabym świetle może męczyć oczy na tyle, że pojawia się pieczenie, a z czasem oczy mogą się zrobić suche i boleć. Jednak z drugiej, jak wyjaśniają lekarze z Harvard Medical School, nie ma żadnych naukowych dowodów na to, by taka praktyka powodowała trwałe uszkodzenie narządu wzroku lub pogarszała ostrość widzenia.

Halo! To ja...

Nasze babcie odwiedzały się w domach bez zapowiedzi. I gadały. My często ograniczamy się do kontaktów przez sieć, bo tak jest prościej i szybciej. Jednak warto rozmawiać w starym stylu. Uczeni z NYU odkryli, że ludzie, którzy mieli pod ręką kogoś, kto ich wysłuchał, z kim mogli swobodnie pogadać, odczuwają problemy z zanikiem pamięci nawet o 4 lata później niż ci, którzy takiej bratniej duszy nie mieli. Zainwestuj dziś w swoją przyszłość, zadzwoń do kumpeli i umów się.

ZOBACZ TEŻ: Trują nie tylko piece i fabryki

Zobacz również:
REKLAMA