Przeglądanie Insta obniża samoocenę

Chcesz poczuć się lepiej we własnej skórze? Odpuść trochę przeglądanie starannie wyselekcjonowanych zdjęć w mediach społecznościowych.

Media społecznościowe Shutterstock.com

Zajrzyj na swój profil na Instagramie i popatrz na swoje zdjęcia, które zamieściłaś. A potem spójrz do telefonu i sprawdź te, których nie pokazałabyś nikomu. Bo tutaj pryszcz, tutaj drugi podbródek, tam fałdka, a tam płasko jak na stole... Tych zdjęć nie widzi nikt. Chociaż, czy na pewno nikt? A Ty? No właśnie. Tylko Ty widziałaś wszystkie swoje nieudane zdjęcia, te, na których wyszłaś źle. Inni widzą tylko te starannie wyselekcjonowane, nawet jeśli nie wyglądasz na nich idealnie, bo przecież nie jesteś jakąś influencerką, to i tak są granice, których nie przekroczysz. 

Kiedy przeglądasz media społecznościowe, masz do czynienia właśnie z takimi fotkami - najlepszymi z najlepszych. Nic więc dziwnego, że porównując swoje nieprzebrane fotki z tymi wybranymi innych użytkowniczek, odnosisz wrażenie, że większość z nich jest ładna, a ty - niekoniecznie. 

ZOBACZ TEŻ: Od czego zależy samoocena?

Wpływ Instagrama na samoocenę

Przeglądania Instagrama ma negatywny wpływ na postrzeganie własnej cielesności. Aby dojść do takiej konkluzji nie są potrzebne specjalne badania - wystarczy odrobina zdrowego rozsądku i uświadomienie sobie opisanej powyżej zależności. Jednak, jak doskonale wiadomo, zdrowy rozsądek czasami nie wystarcza. Dlatego uczone z York University postanowiły sprawdzić tę zdroworozsądkową hipotezę. 

Do badania zaprosiły 118 studentek w wieku od 18 do 27 lat. Ochotniczki podzieliły na dwie grupy. Jedna grupa miała najpierw wyznaczyć spośród swoich znajomych/obserwowanych na mediach społecznościowych osobę, która jest mniej więcej w ich wieku i którą postrzegają jako wyraźnie ładniejszą od siebie, a następnie przez 5 minut przeglądać jej profil i skomentować jakieś zdjęcie na Instagramia, po czym przez kolejne 5 minut - na Facebooku. Dziewczyny z grupy kontrolnej dostały inne zadanie - miały znaleźć członka rodziny co najmniej o 5 lat młodszego lub starszego od siebie i przez 5 minut przeglądać jego profile - najpierw na Insta, potem na FB. 

SPRAWDŹ TEŻ: Jak przestać się krytykować?

Oglądanie zdjęć ładniejszych od siebie obniża samoocenę

Zanim przystąpiono do opisanej wyżej części eksperymentu wszystkie uczestniczki zostały poproszone o zaznaczenie na poziomej linii o długości 10 cm (bez zaznaczonej skali) pionową kreską, w jakim stopniu są zadowolone ze swojego wyglądu. Punkty przecięcia zmierzono z dokładnością do 1 mm, dzięki czemu uzyskano wyniki w 100-stopniowej skali. Na koniec eksperymentu poproszono wszystkie uczestniczki o ponowne zaznaczenie na takiej samej skali, w jakim stopniu są zadowolone ze swojego wyglądu. 

Zgodnie z przypuszczeniami uczonych, te dziewczyny, które przez w sumie 10 minut musiały obcować ze zdjęciami osoby, którą uważały za ładniejszą od siebie, po takim doświadczeniu uznawały siebie za brzydsze niż przed badaniem. U uczestniczek, które przez 10 minut oglądały zdjęcia członka rodziny, pogorszenie samooceny nie wystąpiło. 

Wniosek? Jeśli chcesz zwiększyć pewność siebie, przeglądając media społecznościowe nie skupiaj się wyłącznie na tych użytkowniczkach, które uważasz za atrakcyjne. Być może, chociaż badanie nic o tym nie mówi, oglądanie zdjęć ludzi wyraźnie brzydszych, może podnieść pewność siebie. To tylko kolejna hipoteza do sprawdzenia. 


ŹRÓDŁO: 
https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S174014451730517X#!

Zobacz również:
REKLAMA