Od kawy kurczy się mózg

Wielokrotnie odczarowywałyśmy już kawę. Przytaczałyśmy badania wskazujące jej korzystny wpływ na zdrowie i pisałyśmy, że to nieprawda, że kawa szkodzi na serce. Jednak – jak to zwykle bywa – również z kawą sprawdza się przysłowie, że co za dużo, to niezdrowo.

kawa zmniejsza mózg Shutterstock.com

Większość z nas zaczyna dzień od kawy, później w kilkugodzinnych odstępach pijemy kolejne, żeby odgonić senność, nabrać energii do pracy, czy choćby z tego prostego powodu, że kawa jest po prostu pyszna (zobacz, jak zaparzyć kawę idealną). Jednak jeżeli pijasz kawę nałogowo, warto rozważyć ograniczenie. Badania uczonych z University of South Australia wykazały, że nadmiar kawy może szkodzić mózgowi.

Po przebadaniu danych ponad 17 000 ludzi w wieku 37-73 lat, których zdrowie jest monitorowane w ramach UK Biobank, uczeni odkryli, że istnieje korelacja między wysokim spożyciem kofeiny a zmniejszeniem objętości mózgu i zwiększonym ryzykiem demencji.

Okazało się bowiem, że ci, którzy wypijają 6 i więcej kaw dziennie, mają aż o 53% wyższe ryzyko wystąpienia problemów z pamięcią.

Kitty Pham, główna autorka tego badania, mówi – „Kawa jest jednym z najpopularniejszych napojów na świecie, co roku na całym świecie zużywa się jej miliardy kilogramów, więc bardzo ważne jest, żeby nauka dokładnie zbadała wpływ takiego spożycia tej substancji na zdrowie”.

Badania przeprowadzone w Australii, przy współpracy wielu ośrodków naukowych m.in. Addis Ababa University w Etiopii; University of Cambridge, University of Exeter i Alan Turing Institute w Anglii. „†o było największe dotychczas badania sprawdzające zależności między spożyciem kawy, objętością mózgu, ryzykiem demencji i udaru mózgu” – dodaje uczona.

Kawa w nadmiarze szkodzi mózgowi

Po przeanalizowaniu i porównaniu wielu możliwych kombinacji danych wyłoniła się wyraźna zależność - wypijanie 6 i więcej kubków kawy dziennie zwiększa ryzyko zmniejszenia objętości mózgu, osłabienia pamięci i udaru. Demencja powoduje poważne problemy w codziennym życiu – co roku zapada na nią około 50 milionów ludzi na całym świecie, więc problem jest bardzo poważny. Nie tylko dla osoby chorej, ale również dla jej otoczenia. Człowiek, który traci pamięć, staje się coraz mniej samodzielny i w końcu wymaga stałej opieki.  Co więcej, w dalszej perspektywie demencja prowadzi do śmierci. W Australii ta choroba znajduje się na drugim miejscu na liście najczęstszych przyczyn zgonów.

Sześć kaw dziennie grozi udarem

Udar mózgu jest nawet bardziej powszechny - szacuje się, że co czwarty człowiek na Ziemi będzie miał kiedyś potencjalnie śmiertelny udar mózgu. Wielu chorych oczywiście przeżyje, ale zmniejszone dostawy tlenu do mózgu pozostawiają po sobie poważne ubytki - często ludzie po udarze mają niedowłady, problemy z pamięcią, zaburzenia mowy itd.

Najlepiej nie więcej niż 4

Inne badania, wskazujące na dobroczynne skutki picia kawy, zazwyczaj wyznaczały górną granicę dobroczynnej dawki na poziomie czterech kaw dziennie, więc wyniki australijskiego badania są całkowicie zgodne z tym, co wiemy już od dawna. Dziś wiemy tylko dokładniej, czym grozi nieumiarkowanie w piciu małych i dużych czarnych lub białych. Latte też się liczy.

ZOBACZ TEŻ: Najlepszy sprzęt do przygotowywania kawy na zimno.

Źródło:
https://www.unisa.edu.au/media-centre/Releases/2021/excess-coffee-a-bitter-brew-for-brain-health/

REKLAMA