Jak szczepionka przeciwko COVID-19 wpływa na okres

Sprawa nie jest jeszcze dokładnie zbadana, ale wygląda na to, że po zaszczepieniu Twoje miesiączki mogą się na pewien czas zmienić: stać się bardziej obfite, bolesne albo się spóźniać. Dobrze o tym wiedzieć, żeby niepotrzebnie nie panikować. 

szczepienie zaburza okres Shutterstock.com

Gdy mowa o niepożądanych skutkach ubocznych szczepienia przeciwko COVID-19, najczęściej przywołuje się zakrzepy, bo one – chociaż bardzo bardzo rzadkie – są najbardziej niebezpieczne. Najczęściej zgłaszane skutki uboczne szczepionki to: gorączka, zmęczenie, ból głowy i bóle mięśniowe, zwłaszcza ramienia, w które wstrzyknięto szczepionkę. 

Zaburzenia menstruacji po szczepieniu

Dwie uczone z USA – dr Katharine Lee z Washington University School of Medicine w St. Louis i prof. Kathryn Clancy z University of Illinois - zwróciły jednak uwagę na falę doniesień o pojawiających się u miesiączkujących kobiet zaburzenia menstruacji. Zjawisko to przykuło ich uwagę między innymi dlatego, że same u siebie zauważyły zmiany w cyklu po zaszczepieniu. 

Przygotowały więc ankietę internetową, która pozwoliła im zyskać nieco lepszy ogląd sytuacji niż opieranie się wyłącznie na własnym doświadczeniu. Oczywiście ankieta mówi niewiele o częstotliwości występowania tych problemów, jednak pozwoliła zauważyć pewne prawidłowości. Po pierwsze, zazwyczaj kobiety skarżą się na zwiększone krwawienie i przedłużający się okres. Co więcej, u niektórych kobiet, które nie miesiączkują, np ze względu na hormonalną antykoncepcję albo okres menopauzy, po szczepieniach pojawiły się plamienia.  

ZOBACZ TEŻ: Jak długo działa szczepionka?

Jak często występują zaburzenia miesiączkowania po szczepionce?

Nie udało nam się znaleźć dokładnych danych, prawdopodobnie dlatego, że jeszcze ich nie ma, ale z danych cząstkowych, zebranych przez brytyjską agencję Medicines & Healthcare Products Regulatory Agency, do 17 maja 2021 roku zgłoszonych zostało prawie 4000 takich skutków ubocznych. W 2734 przypadkach zaburzenia okresu zgłaszały kbiety zaszczepione Oxford-AstraZeneca, u 1158 problemy wystąpiły po Pfizer-BioNTech vaccine, a 66 po szczepionce Moderna. 

Zważywszy na fakt, że szczepionkę przyjęły w UK miliony ludzi, 4000 zgłoszonych przypadków nie świadczy o niczym, tym bardziej, że były to dolegliwości łagodne, które ustępowały z czasem, najczęściej już po pierwszym okresie, czasami po drugim od szczepionki.

SPRAWDŹ RÓWNIEŻ: Czy można sikać z tamponem w środku?

Nie ma się czego bać

Skąd taki efekt szczepionki u kobiet? To nie jest jeszcze dobrze zbadane, ale dr George Fyffe, ginekolog ze słynnej Cleveland Clinic podejrzewa, że jest to reakcja organizmu na stres wywołany szczepionką. Lekarze podkreślają też, że doniesienia o zaburzeniach po szczepieniu nie zostały jeszcze dokładnie przebadane i równie dobrze te przypadki opóźnionego, zwiększonego czy przedłużającego się krwawienia mogą nie mieć nic wspólnego ze szczepionką - jedyne co łączy te dwa zdarzenia, to może być następstwo w czasie. Od czasu do czasu każdej z nas zdarza się przecież trudniejszy albo spóźniający się okres i nie szukamy wtedy na siłę „winnego”, tylko wzruszamy ramionami i żyjemy dalej. 

Spóźnia Ci się okres po szczepieniu? Zbadaj się

Na koniec przypomnimy oczywistość dość oczywistą, ale nie wypada nie przypomnieć. Jeśli po szczepieniu okres będzie Ci się spóźniał, nie tłumacz sobie tego zastrzykiem, tylko zrób test ciążowy. To znacznie bardziej prawdopodobne wyjaśnienie.


ŹRÓDŁA:
https://www.medicalnewstoday.com/articles/can-covid-19-vaccines-affect-periods#Heavy-periods-and-breakthrough-bleeding
https://health.clevelandclinic.org/will-a-covid-19-vaccine-throw-your-period-off/

 

REKLAMA