Choroby nowotworowe: kobiety nie chcą się badać

Drugą najczęstszą przyczyną zgonów w Polsce są nowotwory. Statystyki są niepokojące, a kobiety znacznie rzadziej niż mężczyźni robią badania profilaktyczne w kierunku wczesnego wykrycia raka.

Choroby nowotworowe u kobiet fot. shutterstock.com

Tylko 1 na 16 kobiet w wieku 20-40 lat wykonuje profilaktyczne badania, a kobiety do 30 roku życia badają się znacznie rzadziej niż mężczyźni.

Rocznie na raka umiera w Polsce 100 tysięcy chorych. Podczas wizyty u lekarza około 170 tysięcy osób słyszy przerażającą diagnozę: to rak.  Tylko w naszym kraju żyje obecnie około miliona ludzi z rozpoznaną chorobą nowotworową - tak wynika z najnowszych danych Krajowego Rejestru Nowotworów.

Brzmi przerażająco i jeszcze bardziej niepokojący jest fakt, że tylko 1 na 16 kobiet w wieku 20-40 lat wykonuje profilaktyczne badania w kierunku wczesnego wykrycia raka, a kobiety do 30 roku życia badają się znacznie rzadziej niż mężczyźni. Co więcej, tylko ponad 1% decyduje się na profilaktyczne badania piersi i jajników. A to właśnie rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem wśród kobiet i stanowi aż 22,5% zachorowań.

I choć sytuacja nieco lepiej wygląda w przypadku pań w wieku 50-60 lat (badają się półtora raza częściej niż młodsze kobiety), to nadal robią to rzadziej niż mężczyźni w tym samym wieku. Warto też dodać, że we wszystkich grupach wiekowych, mężczyźni wykonują badania w kierunku raka prostaty kilkakrotnie częściej niż my w kierunku nowotworu piersi i jajników.

Wniosek jest tylko jeden. Powinnyśmy brać przykład z mężczyzn i zacząć dbać o siebie i swoje zdrowie.

 

Jakie badania zrobić?

Regularne badania pozwalają wykryć nowotwory w ich wczesnym stadium, w którym choroba może być jeszcze wyleczalna. Bardzo groźne są też nowotwory dziedziczne. Dlatego zwłaszcza w przypadku raka piersi - kobiety przed trzydziestką – powinny jak najszybciej wykonać badania genetyczne BRCA1 oraz BRCA2. Jeśli jesteś nosicielką tego genu, to masz drastycznie zwiększone ryzyko zachorowania na raka piersi.

„Warto również zrobić markery CA15.3 (rak piersi) oraz CA125 i HE4 (rak jajnika). W przypadku kobiet po 20 roku życia na każdej wizycie ginekologicznej powinno być wykonane palpacyjne badanie piersi. Ponadto u pań do 30 roku życia zaleca się robienie - co dwa lata - USG piersi. Pomiędzy 40. i 50. rokiem życia, również co dwa lata, trzeba wykonywać mammografię. Należy także pamiętać o regularnym samobadaniu piersi” – wylicza doktor Jakub Chwiećko.

 

Jak wykonać samobadnie piersi?

Oczy i palce to Twoje narzędzie. Pierwszym krokiem jest oglądanie. Stań przed lustrem i zapleść ręce nad głową – w ten sposób lepiej widać ewentualne zmiany. Na piersi patrz pod kątem symetrii, wgłębień czy zaciągnięć. Przyjrzyj się też brodawkom sutkowym, także pod względem symetrii i zmian ogniskowych.

Drugi krok badania to dotyk. Dotykaj piersi opuszkami palców, stojąc lub leżąc, najlepiej po kąpieli. Zacznij od dotykania brodawek i okrężnym ruchem - zgodnie z ruchem wskazówek zegara - dotykaj całe piersi. Pamiętaj też o dołach pachowych i okolicach podobojczykowych - część nowotworów zaczyna się właśnie od węzłów chłonnych.

Jeżeli cokolwiek Cię zaniepokoi - wyczujesz obrzęki, guzki, zauważysz wykwity skórne, zaczerwienienia czy wycieki z brodawek sutkowych - nie zwlekaj, umów się do lekarza.

Zobacz również:
REKLAMA