Światowy Dzień Cukrzycy i 100 lat od odkrycia insuliny

Na świecie na cukrzycę choruje już ok. 420 milionów osób - w Polsce około 3 milionów. Jest to bardzo poważna choroba, z którą -  na szczęście - można żyć dzięki wynalezionej 100 lat temu insulinie. Jest to jedno z największych odkryć medycznych XX wieku.

100 lat od odkrycia insuliny fot. shutterstock.com

14 listopada przypada Światowy Dzień Cukrzycy i równe 100 lat od wynalezienia insuliny. Dlatego już dziś zatroszcz się o swoje zdrowie i zrób badania z krwi, które pozwolą wykryć wczesne stadium choroby. Cukrzyca może przez wiele lat rozwijać się w ukryciu, nie dając w początkowej fazie żadnych charakterystycznych objawów. Dlatego bardzo ważne jest aby regularnie monitorować poziom glukozy we krwi. To proste i nieinwazyjne badanie może uratować przed ryzykiem rozwoju cukrzycy i jej powikłań dzięki szybkiemu rozpoczęciu odpowiednich terapii.

"Cukrzyca, która jeszcze 100 lat temu była nieuleczalna i śmiertelna, obecnie nie stanowi przeszkody w prowadzeniu dobrej jakości życia, w tym także w realizowaniu pasji sportowych" - komentuje Anna Śliwińska, prezeska Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków.

100 lat od odkrycia insuliny

Insulina została odkryta 14 listopada 1921 roku przez dr Fredericka Bantinga - chirurga, ortopedę, oraz studenta medycyny Charlesa Besta, którzy pracowali w laboratorium kierowanym przez Jamesa Richarda Macleoda na Uniwersytecie w Toronto. Jest to jedno z największych odkryć medycznych XX wieku - insulina do dziś pozostaje jedyną skuteczną terapią dla osób z cukrzycą typu 1. Ten przełomowy moment w historii medycyny pozwolił uratować miliony istnień ludzkich na całym świecie i zapoczątkował erę innowacji w diabetologii.


Zanim wynaleziono insulinę cukrzyca oznaczała wyrok śmierci. Wielu pacjentów głodziło się uważając, że m.in. poprzez wyeliminowanie węglowodanów, poprawi się ich stan zdrowia. Była to popularna forma „leczenia” aż do czasu, gdy insulina stała się dostępna na rynku - w 1923 roku. W tym samym roku za odkrycie insuliny przyznano Nagrodę Nobla, co potwierdza przełomowy charakter leku.

Insulina - hormon wytwarzany przez trzustkę

Insulina to hormon wytwarzany przez trzustkę, który odgrywa zasadniczą rolę w metabolizmie, węglowodanów, białek i tłuszczów. Dzięki insulinie energia ze spożywanych pokarmów transportowana jest z krwi do wnętrza komórek. W ten sposób dochodzi do obniżenia poziomu cukru we krwi, a komórki są odpowiednio odżywione. Kiedy insuliny jest za mało (lub nie działa ona w sposób prawidłowy), diagnozowana jest cukrzyca. Wówczas konieczne staje się codzienne podanie insuliny z zewnątrz.

5 milionów ludzi ma stan przedcukrzycowy

Wg tzw. Niebieskiej Księgi Cukrzycy w Polsce tę chorobę ma około 3 miliony osób. Z czego około miliona ludzi jest chorych, ale wcale o tym nie wie. Na dodatek około 5 milionów ludzi ma tzw. stan przedcukrzycowy, czyli jest poważnie zagrożonych cukrzycą. To w sumie daje 8 miliionów ludzi. Z grubsza rzecz biorąc, co piąta osoba w Polsce ma problem z utrzymaniem w ryzach poziomu glukozy we krwi. Na pewno więc znasz kogoś takiego, a być może sama należysz do tej grupy.

Źródło:


Zobacz też: Jak żyć z cukrzycą? Jakie są jej objawy, rodzaje i przyczyny?

 

Zobacz również:
REKLAMA